polski » serbski   Przymiotniki 3


80 [osiemdziesiąt]

Przymiotniki 3

-

+ 80 [осамдесет]80 [osamdeset]

+ Придеви 3Pridevi 3

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Ona ma psa. Он- и-- п--.
O-- i-- p--.
+
Ten pies jest duży. Па- ј- в----.
P-- j- v----.
+
Ona ma dużego psa. Он- и-- в------ п--.
O-- i-- v------ p--.
+
   
Ona ma dom. Он- и-- к---.
O-- i-- k----.
+
Ten dom jest mały. Ку-- ј- м---.
K---- j- m---.
+
Ona ma mały dom. Он- и-- м--- к---.
O-- i-- m--- k----.
+
   
On mieszka w hotelu. Он с------ у х-----.
O- s------ u h-----.
+
Ten hotel jest tani. Хо--- ј- ј-----.
H---- j- j-----.
+
On mieszka w tanim hotelu. Он с------ у ј------- х-----.
O- s------ u j------- h-----.
+
   
On ma samochód. / On ma auto. Он и-- а---.
O- i-- a---.
+
Ten samochód jest drogi. / To auto jest drogie. Ау-- ј- с----.
A--- j- s----.
+
On ma drogi samochód. / On ma drogie auto. Он и-- с---- а---.
O- i-- s---- a---.
+
   
On czyta powieść. Он ч--- р----.
O- č--- r----.
+
Ta powieść jest nudna. Ро--- ј- д------.
R---- j- d------.
+
On czyta nudną powieść. Он ч--- д------ р----.
O- č--- d------ r----.
+
   
Ona ogląda film. Он- г---- ф---.
O-- g---- f---.
+
Ten film jest bardzo interesujący. Фи-- ј- у-------.
F--- j- u--------.
+
Ona ogląda bardzo interesujący film. Он- г---- у------- ф---.
O-- g---- u-------- f---.
+
   

Język nauki

Język nauki to język specyficzny. Jest używany do fachowych dyskusji. Jest stosowany również w publikacjach naukowych. Dawniej istniały spójne języki naukowe. Na terenie Europy w kręgach naukowych dominowała łacina. Natomiast dzisiaj najważniejszym językiem nauki jest angielski. Języki naukowe to języki specjalistyczne. Zawierają bardzo dużo szczególnych pojęć. Ich najważniejszymi cechami są standaryzacja i formalizacja. Niektórzy mówią, że naukowcy świadomie mówią w sposób niezrozumiały. Jeśli coś jest skomplikowane, sprawia wrażenie bardziej inteligentnego. Ale nauka zorientowana jest na prawdzie. Dlatego powinni używać języka neutralnego.

Na retoryczne elementy czy niejasne frazesy nie ma miejsca. Jest jednak wiele przykładów języka nad wyraz skomplikowanego. A język skomplikowany wydaje się ludziom fascynujący! Badania potwierdzają, że bardziej ufamy trudniejszemu językowi. Osoby badane miały odpowiedzieć na kilka pytań. Musiały przy tym wybrać między kilkoma odpowiedziami. Niektóre odpowiedzi były prosto sformułowane, inne bardzo skomplikowanie. Większość osób badanych decydowała się na złożone odpowiedzi. Te jednak nie miały żadnego sensu! Osoby badane dały się oczarować językiem. Chociaż treść była absurdalna, forma zrobiła na nich wrażenie. Jednak pisanie skomplikowane nie jest zawsze sztuką. Przekształcenia prostych treści w język złożony można się nauczyć. Natomiast wyrażenie rzeczy trudnych prostym językiem nie jest takie łatwe. Czasami coś prostego jest więc naprawdę złożone…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do wschodniej grupy języków bałkańskich. Mówi nim ponad 2 miliony ludzi. Najbliżej spokrewniony jest z litewskim. Mimo to języki te nie są do siebie bardzo podobne. Litwin z Łotyszem może porozumiewać się po rosyjsku. Również struktura języka _______ego jest mniej archaiczna niż litewskiego. W tradycyjnych pieśniach i wierszach można jeszcze spotkać wiele archaicznych elementów.

Wskazują one na przykład na pokrewieństwo _______ego z litewskim. Łotewskie słownictwo ma interesującą budowę. Zawiera wiele słów zapożyczonych z innych języków. Należą do nich przykładowo: niemiecki, szwedzki, rosyjski lub angielski. Niektóre słowa zostały utworzone całkiem niedawno, ponieważ dotychczas po prostu ich brakowało. Język _______ pisany jest alfabetem łacińskim i akcentowany na pierszej sylabie. Gramatyka ma wiele cech szczególnych, które nie występują w innych językach. Jej reguły są jednak zawsze jasne i jednoznaczne.