polski » serbski   Zdania podrzędne z że 1


91 [dziewięćdziesiąt jeden]

Zdania podrzędne z że 1

-

+ 91 [деведесет и један]91 [devedeset i jedan]

+ Зависне реченице са да 1Zavisne rečenice sa da 1

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiсрпски
Może jutro pogoda będzie lepsza. Вр--- ћ- м---- с---- б--- б---.
V---- c-- m---- s---- b--- b----.
+
Skąd pan / pani to wie? Од---- з---- т-?
O----- z---- t-?
+
Mam nadzieję, że będzie lepsza. Ја с- н---- д- ћ- б--- б---.
J- s- n---- d- c-- b--- b----.
+
   
On przyjdzie na pewno. Он д----- с----- с------.
O- d----- s----- s------.
+
Czy to jest pewne? Да л- ј- т- с------?
D- l- j- t- s------?
+
Wiem, że on przyjdzie. Зн-- д- о- д-----.
Z--- d- o- d-----.
+
   
On na pewno zadzwoni. Он ћ- с------ н------.
O- c-- s------ n------.
+
Naprawdę? Ст-----?
S------?
+
Sądzę, że on zadzwoni. Ја в------ д- ћ- н------.
J- v------ d- c-- n------.
+
   
To wino jest z pewnością stare. Ви-- ј- с------ с----.
V--- j- s------ s----.
+
Wie pan / pani to na pewno? Зн--- л- т- с------?
Z---- l- t- s------?
+
Przypuszczam, że ono jest stare. Ја п------------ д- ј- с----.
J- p------------- d- j- s----.
+
   
Nasz szef dobrze wygląda. На- ш-- д---- и------.
N-- š-- d---- i------.
+
Tak pan / pani uważa? См------ л-?
S------- l-?
+
Uważam, że on wygląda nawet bardzo dobrze. См----- д- ч-- в--- д---- и------.
S------ d- č-- v--- d---- i------.
+
   
Szef na pewno ma dziewczynę. Ше- с------ и-- д------.
Š-- s------ i-- d------.
+
Tak pan / pani naprawdę uważa? Ве------ л- с------?
V------- l- s------?
+
To całkiem możliwe, że ma dziewczynę. Вр-- ј- м----- д- и-- д------.
V--- j- m------ d- i-- d------.
+
   

Język hiszpański

Język hiszpański należy do języków świata. Dla ponad 380 milionów ludzi hiszpański jest językiem ojczystym. Do tego dochodzi jeszcze wielu ludzi, którzy mówią nim jako drugim językiem. Dzięki temu hiszpański jest jednym z najważniejszych języków na Ziemi. Jest on też największym ze wszystkich języków romańskich. Osoby mówiące po hiszpańsku sami nazywają swój język español lub castellano . Pojęcie castellano zdradza, gdzie język hiszpański ma swoje źródło. Rozwinął się z ludowego języka regionu Kastylia. Już w XVI w. większość Hiszpanów mówiła castellano . Dzisiaj pojęcia español i castellano używane są jako synonimy. Mogą mieć jednak różnicę polityczną. Przez podboje i kolonializm język hiszpański rozprzestrzenił się. Również w Afryce Zachodniej i na Filipinach mówi się w języku hiszpańskim.

Większość ludzi mówiących po hiszpańsku żyje jednak w Ameryce. W Ameryce Środkowej i Południowej hiszpański jest językiem dominującym. Ale w USA rośnie liczba osób mówiących po hiszpańsku. W USA około 50 milionów ludzi mówi w tym języku. To więcej niż w Hiszpanii! Hiszpański w Ameryce różni się jednak od europejskiego hiszpańskiego. Różnice te dotyczą przede wszystkim słownictwa i gramatyki. W Ameryce używa się na przykład innej formy czasu przeszłego. Również w słownictwie znajduje się wiele różnic. Niektóre słowa są tylko w Ameryce, inne natomiast tylko w Hiszpanii. Ale hiszpański nie jest też w Ameryce jednakowy. Jest wiele różnych odmian amerykańskiego hiszpańskiego. Po angielskim hiszpański jest najczęściej uczonym językiem na świecie jako język obcy. I można go opanować stosunkowo szybko… Zatem na co czekasz? - ¡Vamos!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków wschodnioromańskich. Jest językiem ojczystym dla około 28 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Rumunii i Mołdawii. _______ jest również oficjalnym językiem Republiki Mołdawii. Także w Serbii i na Ukrainie są większe gminy, w których mówi się po ******u. _______ powstał z języka łacińskiego. Rzymianie utrzymywali wcześniej w regionie wokół Dunaju dwie prowincje.

Najbliżej spokrewniony z _______m jest włoski. Dlatego też Rumuni mogą dobrze rozumieć Włochów. Odwrotnie nie jest to zawsze możliwe. Ma to związek z tym, że _______ zawiera wiele słów słowiańskich. Również system głosek został ukształtowany przez sąsiadujący obszar słowiańskiego języka. Dlatego w alfabecie _______m jest kilka znaków szczególnych. Forma pisana _______ego odpowiada formie mówionej. I ciągle jeszcze wykazuje wiele podobieństw z bardzo starymi strukturami łacińskimi… Ale to właśnie czyni ten język tak fascynującym!