Shqip » Amharisht   Stinёt dhe moti


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [አስራ ስድስት]
16 [āsira sidisiti]

ወቅቶችና የአየር ሁኔታ
wek’itochina ye’āyeri hunēta

16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [አስራ ስድስት]
16 [āsira sidisiti]

ወቅቶችና የአየር ሁኔታ
wek’itochina ye’āyeri hunēta

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipአማርኛ
Kёto janё stinёt e vitit: እነ-- ወ--- ና---
i------ w--------- n------።
pranvera, vera ጸደ- ፤ በ-
t------- ፤ b--a
vjeshta dhe dimri. በል- ፤ ክ---
b----- ፤ k------i
   
Vera ёshtё e nxehtё. በጋ ሞ--- ነ--
b--- m-------- n---።
Nё verё dielli shkёlqen. ጸሐ- በ-- ት----- / ት-----
t-------- b----- t------------- / t----------።
Nё verё dalim shёtitje me qejf. በበ- እ- የ--- ጉ- ማ--- እ------
b----- i--- y------- g--- m------- i----------።
   
Dimri ёshtё i ftohtё. ክረ-- ቀ--- ነ--
k------- k--------- n---።
Nё dimёr bie borё ose shi. በክ--- በ-- ይ--- ወ-- ይ-----
b--------- b----- y-------- w----- y---------።
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf. በክ--- ቤ- ው-- መ--- እ- እ------
b--------- b--- w------ m--------- i--- i----------።
   
Ёshtё ftohtё. ቀዝ-- ነ--
k--------- n---።
Bie shi. እየ--- ነ--
i-------- n---።
Fryn erё. ነፋ-- ነ--
n-------- n---።
   
Ёshtё ngrohtё. ሞቃ-- ነ--
m-------- n---።
Ёshtё ditë me diell. ፀሐ-- ነ--
t----------- n---።
Ёshtё kohё e kthjellёt. አስ--- ነ--
ā--------- n---።
   
Si ёshtё moti sot? የአ-- ሁ--- ም- አ--- ነ- ዛ-?
y------- h------- m--- ā------ n--- z---?
Sot ёshtё ftohtё. ዛሬ ቀ--- ነ--
z--- k--------- n---።
Sot ёshtё ngrohtё. ዛሬ ሞ--- ነ--
z--- m-------- n---።