Shqip » Amharisht   i madh – i vogёl


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [ስልሳ ስምንት]
68 [silisa siminiti]

ትልቅ – ትንሽ
tilik’i – tinishi

68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [ስልሳ ስምንት]
68 [silisa siminiti]

ትልቅ – ትንሽ
tilik’i – tinishi

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipአማርኛ
i madh dhe i vogёl ትል- እ- ት--
t------ i-- t-----i
Elefanti ёshtё i madh. ዝሆ- ት-- ነ-
z----- t------ n--i
Miu ёshtё i vogёl. አይ- ት-- ና-
ā----- t------ n--i
   
i errёt dhe i çelёt ጨለ- እ- ብ---
c------- i-- b------i
Nata ёshtё e errёt. ለሊ- ጨ-- ነ--
l----- c------- n---።
Dita ёshtё me dritё. ቀን ብ--- ነ--
k---- b------- n---።
   
i vjetёr dhe i ri ሽማ-- እ- ወ--
s-------- i-- w-----i
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr. የእ- ወ-- አ-- በ-- ሽ--- ነ--
y------ w----- ā---- b------ s-------- n---።
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri. ከ 70 አ-- በ-- እ- ወ-- ነ---
k- 70 ā---- b----- i-- w------ n-----።
   
i bukur dhe i shёmtuar ውብ እ- አ----
w--- i-- ā--------ī
Flutura ёshtё e bukur. ቢራ-- ቆ-- ነ--
b------- k------ n---።
Merimanga ёshtё e shёmtuar. ሸረ-- አ---- ና--
s-------- ā--------- n---።
   
i trashё dhe i hollё ወፍ-- እ- ቀ--
w------- i-- k-------i
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё. መቶ ኪ- የ----- ሴ- ወ--- ና--
m--- k--- y----------- s--- w------- n---።
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt. ሃም- ኪ- የ---- ወ-- ቀ-- ነ--
h----- k--- y--------- w----- k---------- n---።
   
i shtrenjtё dhe i lirё ውድ እ- እ---
w--- i-- i------i
Makina ёshtё e shtrenjtё. መኪ-- ው- ነ--
m------- w--- n---።
Gazeta ёshtё e lirё. ጋዜ-- እ--- ነ- ።
g-------- i------- n--- ።