Shqip » Bjellorusisht   Transporti lokal publik


36 [tridhjetёegjashtё]

Transporti lokal publik

-

+ 36 [трыццаць шэсць]36 [trytstsats’ shests’]

+ Грамадскі мясцовы транспартGramadskі myastsovy transpart

36 [tridhjetёegjashtё]

Transporti lokal publik

-

36 [трыццаць шэсць]
36 [trytstsats’ shests’]

Грамадскі мясцовы транспарт
Gramadskі myastsovy transpart

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipбеларуская
Ku ёshtё stacioni i autobusit? Дз- з---------- а-------- п-------?
D-- z------------- a-------- p-------?
+
Cili autobus shkon nё qendёr? Як- а------ е--- ў ц----?
Y--- a------ y---- u t-----?
+
Cilёn linjё duhet tё marr? Як-- м-------- м-- т---- е----?
Y---- m--------- m-- t---- y-------?
+
   
A mё duhet tё ndёrroj autobus? Ці т---- м-- р----- п--------?
T-- t---- m-- r------ p--------?
+
Ku duhet tё ndёrroj autobus? Дз- м-- р----- п--------?
D-- m-- r------ p--------?
+
Sa kushton njё biletё? Ко---- к----- б----?
K----- k------ b----?
+
   
Sa stacione janё deri nё qendёr? Ко---- п-------- д- ц-----?
K----- p-------- d- t------?
+
Ju duhet tё zbrisni kёtu. Ва- т---- т-- в--------.
V-- t---- t-- v----------.
+
Ju duhet tё zbrisni mbrapa. Ва- т---- в-------- п--- з----- д-----.
V-- t---- v---------- p--- z------ d-----.
+
   
Metroja tjetёr vjen pёr 5 minuta. На------ ц----- б---- п--- 5 х-----.
N------- t------- b---- p--- 5 k------.
+
Tramvaji tjetёr vjen pёr 10 minuta. На------ т------ б---- п--- 10 х-----.
N------- t------ b---- p--- 10 k------.
+
Autobusi tjetёr vjen pёr 15 minuta. На------ а------ б---- п--- 15 х-----.
N------- a------ b---- p--- 15 k------.
+
   
Kur niset metroja e fundit? Ка-- е--- а----- ц----- м----?
K--- y---- a------ t------- m----?
+
Kur niset tramvaji i fundit? Ка-- е--- а----- т------?
K--- y---- a------ t------?
+
Kur niset autobusi i fundit? Ка-- е--- а----- а------?
K--- y---- a------ a------?
+
   
A keni njё biletё? У В-- ё--- б----?
U V-- y----- b----?
+
Biletё? – Jo, nuk kam. Бі---? – Н-- н---.
B----? – N-- n----.
+
Atёherё duhet tё paguani gjobё. Та-- В-- д--------- п------ ш----.
T--- V-- d------------ p-------- s-----.
+
   

Zhvillimi i gjuhës

Se përse ne flasim me njëri tjetrin, është e qartë. Ne duam të shkëmbejmë ide dhe të kuptohemi me njëri tjetrin. Sesi u zhvillua gjuha është jo shumë e qartë. Për këtë ekzistojnë teori të ndryshme. Megjithatë, një gjë është e sigurt, gjuha është një fenomen shumë i vjetër. Karakteristika të caktuara fizike ishin një parakusht për të folur. Ato ishin të domosdoshme për të formuar tinguj. Edhe neandertalët kishin aftësinë të përdorin zërin e tyre. Kjo i diferencoi ata nga kafshët. Për më tepër, një zë i fortë dhe i vendosur ishte i rëndësishëm për mbrojtjen. Me të mund të kërcënonin ose frikësonin armiqtë. Në atë kohë u shpikën mjetet e punës dhe zjarri. Këto dije duhej të transmetoheshin tek të tjerët.

Gjuha ishte e rëndësishme edhe për gjuetinë në grupe. Qysh 2 milion vjet më parë kishte një formë të thjeshtë komunikimi mes njerëzve. Elementet e para gjuhësore ishin shenjat dhe gjestet. Por njerëzit donin të komunikonin edhe në errësirë. Për më tepër, ata duhej të ishin në gjendje të bisedonin pa e parë njëri tjetrin. Prandaj u zhvillua zëri që zëvendësoi shenjat. Gjuha, në kuptimin që ka sot, është më e vjetër se 50000 vjet. Kur Homo sapiens u largua nga Afrika, gjuha u shpërnda nëpër botë. Gjuhët u ndanë nga njëra tjetra në rajone të ndryshme. Kështu u zhvilluan familje të ndryshme gjuhësore. Megjithëse ato përmbanin vetëm themelet e sistemeve gjuhësore të mëvonshme. Gjuhët e para ishin shumë më pak të ndërlikuara sesa gjuhët e sotme. Ato u zhvilluan më tej përmes gramatikës, fonologjisë dhe semantikës. Mund të thuhet se gjuhë të ndryshme paraqesin zgjidhje të ndryshme. Problemi ka qenë gjithmonë i njëjti: si të shpreh atë që mendoj?