Shqip » Danisht   Nё restorant 4


32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

+ 32 [toogtredive]

+ På restaurant 4

32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

32 [toogtredive]

På restaurant 4

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipdansk
Patate tё skuqura me Ketchup. En g--- p--------- m-- k------. +
Dhe dy herё me majonezё. Og t- g---- m-- m---------. +
Dhe tre herё salçiçe me musardё. Og t-- g---- r------ p----- m-- s-----. +
   
Çfarё perimesh keni? Hv----- s---- g--------- h-- I? +
A keni fasule? Ha- I b-----? +
A keni lulelakёr? Ha- I b------? +
   
Unё ha misёr me qejf. Je- k-- g--- l--- m---. +
Unё ha kastravec me qejf. Je- k-- g--- l--- a------. +
Unё ha domate me qejf. Je- k-- g--- l--- t------. +
   
Hani me qejf pras? Ka- d- o--- g--- l--- l--? +
Hani me qejf lakёr turshi? Ka- d- o--- g--- l--- s---------? +
Hani me qejf thjerёza? Ka- d- o--- g--- l--- l-----? +
   
A i ke qejf karrotat? Ka- d- o--- g--- l--- g---------? +
A ke qejf brokolit? Ka- d- o--- g--- l--- b-------? +
A i ke qejf specat? Ka- d- o--- g--- l--- p---------? +
   
S’mё pёlqejnё qepёt. Je- k-- i--- l--- l--. +
S’mё pёlqejnё ullinjtë. Je- k-- i--- l--- o-----. +
S’mё pёlqejnё kёrpudhat. Je- k-- i--- l--- s-----. +
   

Gjuhët tonale

Shumica e gjuhëve që fliten në të gjithë botën janë gjuhë tonale. Lartësia e tonit është vendimtar tek gjuhët tonale. Ai përcakton kuptimin e fjalëve ose rrokjeve. Kështu që toni është pjesë e fjalës. Shumica e gjuhëve që fliten në Azi janë gjuhë tonale. Kinezishtja, tailandishtja dhe vietmanishtja i përkasin kësaj kategorie. Gjuhë tonale ekzistojnë gjithashtu në Afrikë. Shumë gjuhë indigjene të Amerikës janë gjithashtu gjuhë tonale. Gjuhët indo-evropiane kryesisht përmbajnë vetëm elemente tonale. Kjo vlen për suedishten ose serbishten. Numri i kontrasteve tonale ndryshon në varësi të gjuhës. Ekzistojnë katër tone të ndryshme në gjuhën kineze. Prandaj rrokja ma mund të ketë katër kuptime.

Ato janë: nënë, farë kërpi, kalë dhe sharje . Interesant është fakti se gjuhët tonale ndikojnë në dëgjimin tonë. Këtë e kanë treguar studime të dëgjimit absolut. Dëgjimi absolut është aftësia për të përcaktuar saktësisht tingujt e dëgjuar. Dëgjimi absolut është shumë i rrallë në Evropë dhe në Amerikën e Veriut. Më pak se 1 në 10000 njerëz e kanë atë. Ky fakt është i ndryshëm me folësit nativë të gjuhës kineze. Ku 9 herë më shume njerëz e kanë këtë aftësi të veçantë. Të gjithë e kemi gëzuar këtë aftësi kur ishim foshnje. Ajo ka qenë e nevojshme për të mësuar të flasim saktë. Për fat të keq, shumica e njerëzve e humbasin me kalimin e kohës. Lartësia e tonit është sigurisht shumë e rëndësishme edhe në muzikë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kulturat që flasin një gjuhë tonale. Melodia duhet ndjekur me shumë saktësi. Përndryshe një këngë e bukur dashurie bëhet një këngë e pakuptimtë!