Shqip » Greqisht   Stinёt dhe moti


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [δεκαέξι]
16 [dekaéxi]

Εποχές και καιρός
Epochés kai kairós

16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [δεκαέξι]
16 [dekaéxi]

Εποχές και καιρός
Epochés kai kairós

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipελληνικά
Kёto janё stinёt e vitit: Αυ--- ε---- ο- ε------
A---- e---- o- e------:
pranvera, vera Η ά------ τ- κ---------
Ē á------ t- k--------,
vjeshta dhe dimri. το φ-------- κ-- ο χ-------.
t- p---------- k-- o c--------.
   
Vera ёshtё e nxehtё. Το κ-------- ε---- ζ----.
T- k-------- e---- z----.
Nё verё dielli shkёlqen. Το κ-------- λ----- ο ή----.
T- k-------- l----- o ḗ----.
Nё verё dalim shёtitje me qejf. Το κ-------- μ-- α----- ν- π--------.
T- k-------- m-- a----- n- p--------.
   
Dimri ёshtё i ftohtё. Ο χ------- ε---- κ----.
O c-------- e---- k----.
Nё dimёr bie borё ose shi. Το- χ------ χ------- ή β-----.
T-- c------- c-------- ḗ b------.
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf. Το- χ------ μ-- α----- ν- μ------ σ-- σ----.
T-- c------- m-- a----- n- m------ s-- s----.
   
Ёshtё ftohtё. Κά--- κ---.
K---- k---.
Bie shi. Βρ----.
B------.
Fryn erё. Φυ----.
P------.
   
Ёshtё ngrohtё. Κά--- ζ----.
K---- z----.
Ёshtё ditë me diell. Έχ-- ή--- / λ------.
É---- ḗ--- / l------.
Ёshtё kohё e kthjellёt. Έχ-- λ--- σ-------.
É---- l--- s--------.
   
Si ёshtё moti sot? Τι κ---- κ---- σ------
T- k---- k---- s-----?
Sot ёshtё ftohtё. Σή---- κ---- κ---.
S----- k---- k---.
Sot ёshtё ngrohtё. Σή---- κ---- ζ----.
S----- k---- z----.