Shqip » Greqisht   Vende dhe gjuhё


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

-

+ 5 [πέντε]5 [pénte]

+ Χώρες και γλώσσεςChṓres kai glṓsses

5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

-

5 [πέντε]
5 [pénte]

Χώρες και γλώσσες
Chṓres kai glṓsses

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipελληνικά
Xhoni ёshtё nga Londra. Ο Τ--- ε---- α-- τ- Λ------.
O T--- e---- a-- t- L------.
+
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe. Το Λ------ β-------- σ-- Μ----- Β-------.
T- L------ b-------- s-- M----- B-------.
+
Ai flet anglisht. Αυ--- μ----- α------.
A---- m----- a------.
+
   
Maria ёshtё nga Madridi. Η Μ---- ε---- α-- τ- Μ------.
Ē M---- e---- a-- t- M------.
+
Madridi ndodhet nё Spanjё. Η Μ------ β-------- σ--- Ι------.
Ē M------ b-------- s--- I------.
+
Ajo flet spanjisht. Αυ-- μ----- ι-------.
A--- m----- i-------.
+
   
Petri dhe Marta janё nga Berlini. Ο Π---- κ-- η Μ---- ε---- α-- τ- Β-------.
O P---- k-- ē M---- e---- a-- t- B-------.
+
Berlini ndodhet nё Gjermani. Το Β------- β-------- σ-- Γ-------.
T- B------- b-------- s-- G-------.
+
Flisni ju te dy gjermanisht? Μι---- κ-- ο- δ-- γ---------
M----- k-- o- d-- g--------?
+
   
Londra ёshtё njё kryeqytet. Το Λ------ ε---- π---------.
T- L------ e---- p---------.
+
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete. Η Μ------ κ-- τ- Β------- ε---- ε----- π----------.
Ē M------ k-- t- B------- e---- e----- p----------.
+
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm. Οι π---------- ε---- μ------ κ-- θ---------.
O- p---------- e---- m------ k-- t----------.
+
   
Franca ndodhet nё Europё. Η Γ----- β-------- σ--- Ε-----.
Ē G----- b-------- s--- E-----.
+
Egjipti ndodhet nё Afrikё. Η Α------- β-------- σ--- Α-----.
Ē A------- b-------- s--- A------.
+
Japonia ndodhet nё Azi. Η Ι------ β-------- σ--- Α---.
Ē I------ b-------- s--- A---.
+
   
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut. Ο Κ------ β-------- σ-- Β----- Α------.
O K------ b-------- s-- B----- A------.
+
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore. Ο Π------ β-------- σ--- Κ------- Α------.
O P------ b-------- s--- K------- A------.
+
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut. Η Β------- β-------- σ-- Ν---- Α------.
Ē B------- b-------- s-- N---- A------.
+
   

Gjuhët dhe dialektet

Ka 6000 deri 7000 gjuhë të ndryshme në të gjithë botën. Numri i dialekteve është natyrisht shumë më i lartë Por, cili është ndryshimi midis gjuhës dhe dialektit? Dialektet gjithmonë kanë një ngjyrim të lokalizuar qartë. Pra, ato i përkasin varieteteve rajonale të gjuhës. Kjo do të thotë se dialektet janë një formë gjuhësore me qasje më të vogël. Si rregull, dialektet vetëm fliten, nuk shkruhen. Ata formojnë sistemin e tyre gjuhësor. Dhe ndjekin rregullat e tyre. Teorikisht, çdo gjuhë mund të ketë disa dialekte. Të gjitha dialektet i përkasin gjuhës standarde të një vendi. Gjuha standarde kuptohet nga të gjithë njerëzit e një vendi. Me të, edhe folësit e dialekteve të ndryshme mund të komunikojnë me njëri tjetrin.

Pothuajse të gjitha dialektet po bëhen gjithnjë e më pak të rëndësishme. Ju vështirë se dëgjoni dialekte që fliten më nëpër qytete. Gjuha standarde flitet zakonisht edhe në jetën profesionale. Prandaj folësit e dialekteve shpesh konsiderohen si ruralë dhe të paarsimuar. E megjithatë ata mund të gjenden në të gjitha nivelet shoqërore. Pra folësit e dialekteve nuk janë më pak inteligjentë se të tjerët. Përkundrazi! Ata që flasin dialekt, kanë shumë përparësi. Për shembull në një kurs gjuhe. Folësit e dialekteve e dinë që ekzistojnë forma të ndryshme gjuhësore. Dhe ata kanë mësuar të kalojnë shpejt midis stileve gjuhësore. Prandaj, folësit e dialekteve posedojnë një kompetencë më të lartë të variacionit. Ata mund të kuptojnë se cili stil gjuhësor përshtatet me një situatë të caktuar. Kjo madje është vërtetuar shkencërisht. Pra: Keni guxim të përdorni dialekt - ia vlen!