Shqip » Greqisht   i madh – i vogёl


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [εξήντα οκτώ]
68 [exínta októ]

μεγάλο – μικρό
megálo – mikró

68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [εξήντα οκτώ]
68 [exínta októ]

μεγάλο – μικρό
megálo – mikró

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipελληνικά
i madh dhe i vogёl με---- κ-- μ----
m----- k-- m---ó
Elefanti ёshtё i madh. Ο ε-------- ε---- μ------.
O e-------- e---- m------.
Miu ёshtё i vogёl. Το π------ ε---- μ----.
T- p------ e---- m----.
   
i errёt dhe i çelёt σκ------- κ-- φ-------
s-------- k-- f------s
Nata ёshtё e errёt. Η ν---- ε---- σ-------.
I n----- e---- s-------.
Dita ёshtё me dritё. Η μ--- ε---- φ------.
I m--- e---- f------.
   
i vjetёr dhe i ri με----- κ-- μ----- (σ- η-----)
m------ k-- m----- (s- i-----)
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr. Ο π------ μ-- ε---- π--- μ------.
O p------ m-- e---- p--- m------.
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri. Πρ-- 70 χ----- ή--- α---- ν---.
P--- 70 c------ í--- a---- n---.
   
i bukur dhe i shёmtuar όμ----- κ-- ά------
ó------ k-- á------s
Flutura ёshtё e bukur. Η π-------- ε---- ό-----.
I p-------- e---- ó-----.
Merimanga ёshtё e shёmtuar. Η α----- ε---- ά-----.
I a------ e---- á------.
   
i trashё dhe i hollё χο----- κ-- α-------
c------- k-- a------s
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё. Μί- γ------ β----- 100 κ---- ε---- χ-----.
M-- g------ v----- 100 k---- e---- c------.
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt. Έν-- ά----- β----- 50 κ---- ε---- α-------.
É--- á----- v----- 50 k---- e---- a-------.
   
i shtrenjtё dhe i lirё ακ---- κ-- φ----
a----- k-- f---ó
Makina ёshtё e shtrenjtё. Το α--------- ε---- α-----.
T- a--------- e---- a-----.
Gazeta ёshtё e lirё. Η ε-------- ε---- φ----.
I e-------- e---- f----.