Shqip » Anglisht UK   Nё restorant 4


32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

+ 32 [thirty-two]

+ At the restaurant 4

Kliko për të parë tekstin:   
ShqipEnglish UK
Patate tё skuqura me Ketchup. I’- l--- c---- / F----- f---- (a-.) w--- k------. +
Dhe dy herё me majonezё. An- t-- w--- m---------. +
Dhe tre herё salçiçe me musardё. An- t---- s------- w--- m------. +
   
Çfarё perimesh keni? Wh-- v--------- d- y-- h---? +
A keni fasule? Do y-- h--- b----? +
A keni lulelakёr? Do y-- h--- c----------? +
   
Unё ha misёr me qejf. I l--- t- e-- (s----) c---. +
Unё ha kastravec me qejf. I l--- t- e-- c-------. +
Unё ha domate me qejf. I l--- t- e-- t-------. +
   
Hani me qejf pras? Do y-- a--- l--- t- e-- l---? +
Hani me qejf lakёr turshi? Do y-- a--- l--- t- e-- s---------? +
Hani me qejf thjerёza? Do y-- a--- l--- t- e-- l------? +
   
A i ke qejf karrotat? Do y-- a--- l--- t- e-- c------? +
A ke qejf brokolit? Do y-- a--- l--- t- e-- b-------? +
A i ke qejf specat? Do y-- a--- l--- t- e-- p------? +
   
S’mё pёlqejnё qepёt. I d---- l--- o-----. +
S’mё pёlqejnё ullinjtë. I d---- l--- o-----. +
S’mё pёlqejnё kёrpudhat. I d---- l--- m--------. +
   
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/0/c/2/50languages.com/httpd.www/common/languages.php on line 295

Gjuhët tonale

Shumica e gjuhëve që fliten në të gjithë botën janë gjuhë tonale. Lartësia e tonit është vendimtar tek gjuhët tonale. Ai përcakton kuptimin e fjalëve ose rrokjeve. Kështu që toni është pjesë e fjalës. Shumica e gjuhëve që fliten në Azi janë gjuhë tonale. Kinezishtja, tailandishtja dhe vietmanishtja i përkasin kësaj kategorie. Gjuhë tonale ekzistojnë gjithashtu në Afrikë. Shumë gjuhë indigjene të Amerikës janë gjithashtu gjuhë tonale. Gjuhët indo-evropiane kryesisht përmbajnë vetëm elemente tonale. Kjo vlen për suedishten ose serbishten. Numri i kontrasteve tonale ndryshon në varësi të gjuhës. Ekzistojnë katër tone të ndryshme në gjuhën kineze. Prandaj rrokja ma mund të ketë katër kuptime.

Ato janë: nënë, farë kërpi, kalë dhe sharje . Interesant është fakti se gjuhët tonale ndikojnë në dëgjimin tonë. Këtë e kanë treguar studime të dëgjimit absolut. Dëgjimi absolut është aftësia për të përcaktuar saktësisht tingujt e dëgjuar. Dëgjimi absolut është shumë i rrallë në Evropë dhe në Amerikën e Veriut. Më pak se 1 në 10000 njerëz e kanë atë. Ky fakt është i ndryshëm me folësit nativë të gjuhës kineze. Ku 9 herë më shume njerëz e kanë këtë aftësi të veçantë. Të gjithë e kemi gëzuar këtë aftësi kur ishim foshnje. Ajo ka qenë e nevojshme për të mësuar të flasim saktë. Për fat të keq, shumica e njerëzve e humbasin me kalimin e kohës. Lartësia e tonit është sigurisht shumë e rëndësishme edhe në muzikë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kulturat që flasin një gjuhë tonale. Melodia duhet ndjekur me shumë saktësi. Përndryshe një këngë e bukur dashurie bëhet një këngë e pakuptimtë!