Shqip » Esperanto   Fruta dhe perime


15 [pesёmbёdhjetё]

Fruta dhe perime

-

15 [dek kvin]

Fruktoj kaj nutraĵoj

15 [pesёmbёdhjetё]

Fruta dhe perime

-

15 [dek kvin]

Fruktoj kaj nutraĵoj

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipesperanto
Kam njё luleshtrydhe. Mi h---- f-----.
Kam njё kivi dhe njё pjepёr. Mi h---- k---- k-- m------.
Kam njё portokall dhe njё qitro. Mi h---- o------ k-- g----------.
   
Kam njё mollё dhe njё mango. Mi h---- p---- k-- m-----.
Kam njё banane dhe njё ananas. Mi h---- b------ k-- a-------.
Po bёj njё sallatё me fruta. Mi f---- f------ s------.
   
Unё ha njё fetë bukë të thekur. Mi m----- r--------.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё. Mi m----- r-------- k-- b-----.
Unё ha njё fetë bukë të thekur me gjalpё dhe marmalatё. Mi m----- r-------- k-- b----- k-- k--------.
   
Unё ha njё sanduiç. Mi m----- s--------.
Unё ha njё sanduiç me margarinё. Mi m----- s-------- k-- m--------.
Unё ha njё sanduiç me margarinё dhe domate. Mi m----- s-------- k-- m-------- k-- t------.
   
Duam bukё dhe oriz. Ni b------ p---- k-- r----.
Duam peshk dhe biftek. Ni b------ f---- k-- b---------.
Duam pica dhe makarona. Ni b------ p---- k-- s--------.
   
Pёr çfarё kemi nevojё tjetёr? Ki-- a---- n- b------?
Na duhen karrota dhe domate pёr supёn. Ni b------ k------- k-- t------- p-- l- s---.
Ku ka nje supermarket? Ki- e---- s----------?