Shqip » Esperanto   Nё restorant 4


32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

+ 32 [tridek du]

+ En la restoracio 4

32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

-

32 [tridek du]

En la restoracio 4

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipesperanto
Patate tё skuqura me Ketchup. Un- p------ d- f----- k-- k-----. +
Dhe dy herё me majonezё. Ka- d- k-- m-------. +
Dhe tre herё salçiçe me musardё. Ka- t-- r-------- k-------- k-- m-------. +
   
Çfarё perimesh keni? Ki--- l------- v- h----? +
A keni fasule? Ĉu v- h---- f--------? +
A keni lulelakёr? Ĉu v- h---- f-----------? +
   
Unё ha misёr me qejf. Mi ŝ---- m---- m-----. +
Unё ha kastravec me qejf. Mi ŝ---- m---- k-------. +
Unё ha domate me qejf. Mi ŝ---- m---- t-------. +
   
Hani me qejf pras? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- p-----? +
Hani me qejf lakёr turshi? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- a-----------? +
Hani me qejf thjerёza? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- l------? +
   
A i ke qejf karrotat? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- k-------? +
A ke qejf brokolit? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- b--------? +
A i ke qejf specat? Ĉu v- ŝ---- m---- a---- k--------? +
   
S’mё pёlqejnё qepёt. Mi n- ŝ---- c-----. +
S’mё pёlqejnё ullinjtë. Mi n- ŝ---- o------. +
S’mё pёlqejnё kёrpudhat. Mi n- ŝ---- f------. +
   

Gjuhët tonale

Shumica e gjuhëve që fliten në të gjithë botën janë gjuhë tonale. Lartësia e tonit është vendimtar tek gjuhët tonale. Ai përcakton kuptimin e fjalëve ose rrokjeve. Kështu që toni është pjesë e fjalës. Shumica e gjuhëve që fliten në Azi janë gjuhë tonale. Kinezishtja, tailandishtja dhe vietmanishtja i përkasin kësaj kategorie. Gjuhë tonale ekzistojnë gjithashtu në Afrikë. Shumë gjuhë indigjene të Amerikës janë gjithashtu gjuhë tonale. Gjuhët indo-evropiane kryesisht përmbajnë vetëm elemente tonale. Kjo vlen për suedishten ose serbishten. Numri i kontrasteve tonale ndryshon në varësi të gjuhës. Ekzistojnë katër tone të ndryshme në gjuhën kineze. Prandaj rrokja ma mund të ketë katër kuptime.

Ato janë: nënë, farë kërpi, kalë dhe sharje . Interesant është fakti se gjuhët tonale ndikojnë në dëgjimin tonë. Këtë e kanë treguar studime të dëgjimit absolut. Dëgjimi absolut është aftësia për të përcaktuar saktësisht tingujt e dëgjuar. Dëgjimi absolut është shumë i rrallë në Evropë dhe në Amerikën e Veriut. Më pak se 1 në 10000 njerëz e kanë atë. Ky fakt është i ndryshëm me folësit nativë të gjuhës kineze. Ku 9 herë më shume njerëz e kanë këtë aftësi të veçantë. Të gjithë e kemi gëzuar këtë aftësi kur ishim foshnje. Ajo ka qenë e nevojshme për të mësuar të flasim saktë. Për fat të keq, shumica e njerëzve e humbasin me kalimin e kohës. Lartësia e tonit është sigurisht shumë e rëndësishme edhe në muzikë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kulturat që flasin një gjuhë tonale. Melodia duhet ndjekur me shumë saktësi. Përndryshe një këngë e bukur dashurie bëhet një këngë e pakuptimtë!