Shqip » Persisht   Vende dhe gjuhё


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

-

‫5 [پنج]
5 [panj]

‫کشورها و زبانها
keshvar-hâ va zabân-hâ

5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

-

‫5 [پنج]
5 [panj]

‫کشورها و زبانها
keshvar-hâ va zabân-hâ

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipفارسی
Xhoni ёshtё nga Londra. ‫ج-- ا-- ل--- ا--.
j-- a--- l----- a--.
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe. ‫ل--- د- ا------- ا--.
l----- d-- e--------- a--.
Ai flet anglisht. ‫ا- (م--) ا------ ص--- م-----.
o- e------- s----- m------.
   
Maria ёshtё nga Madridi. ‫م---- ا-- م----- ا--.
m---- a--- m----- a--.
Madridi ndodhet nё Spanjё. ‫م----- د- ا------ ا--.
m----- d-- e------ a--.
Ajo flet spanjisht. ‫ا- ا-------- ص--- م-----.
o- e--------- s----- m------.
   
Petri dhe Marta janё nga Berlini. ‫پ--- و م---- ا-- ب---- ه----.
p---- v- m---- a--- b----- h------.
Berlini ndodhet nё Gjermani. ‫ب---- د- آ---- ا--.
b----- d-- â---- a--.
Flisni ju te dy gjermanisht? ‫ه- د-- ش-- آ----- ص--- م-------
h-- d---- s---- â----- s----- m------?
   
Londra ёshtё njё kryeqytet. ‫ل--- ی- پ----- ا--.
l----- y-- p-------- a--.
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete. ‫م----- و ب---- ه- پ----- ه----.
m----- v- b----- h-- p-------- h------.
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm. شه---- ‫------- ب--- و پ------- ه----.
p----------- b----- v- p-- s--- s--- h------.
   
Franca ndodhet nё Europё. ‫ف----- د- ا---- ا--.
f------ d-- o---- a--.
Egjipti ndodhet nё Afrikё. ‫م-- د- آ----- ا--.
m--- d-- â------ a--.
Japonia ndodhet nё Azi. ‫ژ--- د- آ--- ا--.
j---- d-- â--- a--.
   
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut. ‫ک----- د- آ------ ش---- ا--.
k----- d-- â--------- s------ a--.
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore. ‫پ----- د- آ------ م---- ا--.
p----- d-- â-------- m------ a--.
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut. ‫ب---- د- آ------ ج---- ا--.
b------ d-- â-------- j----- a--.