Shqip » Persisht   i madh – i vogёl


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

‫68 [شصت و هشت]
68 [shast-o-hasht]

‫بزرگ – کوچک
bozorg - kuchak

68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

‫68 [شصت و هشت]
68 [shast-o-hasht]

‫بزرگ – کوچک
bozorg - kuchak

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipفارسی
i madh dhe i vogёl ‫ب--- و ک---
b----- v- k----k
Elefanti ёshtё i madh. ‫ف-- ب--- ا--.
f-- b----- a--.
Miu ёshtё i vogёl. ‫م-- ک--- ا--.
m--- k----- a--.
   
i errёt dhe i çelёt ‫ت---- و ر---
t---- v- r----n
Nata ёshtё e errёt. ‫ش- ت---- ا--.
s--- t---- a--.
Dita ёshtё me dritё. ‫ر-- ر--- ا--.
r--- r----- a--.
   
i vjetёr dhe i ri ‫پ-- و ج---
p-- v- j---n
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr. ‫پ--------- خ--- پ-- ا--.
p--------------- k---- p-- a--.
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri. 70 س-- پ-- ‫-- ه- ج--- ب--.
h----- s-- p--- o- h-- j---- b--.
   
i bukur dhe i shёmtuar ‫ز--- و ز--
z--- v- z---t
Flutura ёshtё e bukur. ‫پ----- ز-----.
p------ z-----.
Merimanga ёshtё e shёmtuar. ‫ع----- ز-- ا--.
a------ z---- a--.
   
i trashё dhe i hollё ‫چ-- و ل---
c---- v- l----r
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё. ‫ی- ز- ب- و-- 100 ک---- چ-- ا--.
y-- z-- b- v---- s-- k----- c---- a--.
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt. ‫ی- م-- ب- و-- 50 ک---- ل--- ا--.
y-- m--- b- v---- p----- k----- l----- a--.
   
i shtrenjtё dhe i lirё ‫گ--- و ا----
g---- v- a---n
Makina ёshtё e shtrenjtё. ‫ا------ گ--- ا--.
o------- g---- a--.
Gazeta ёshtё e lirё. ‫ر------ ا---- ا--.
r------- a---- a--.