Shqip » Frëngjisht   Stinёt dhe moti


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [seize]

Les saisons et le temps

16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

-

16 [seize]

Les saisons et le temps

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipfrançais
Kёto janё stinёt e vitit: Vo--- l-- s------:
pranvera, vera Le p--------- l----,
vjeshta dhe dimri. l’------- e- l------.
   
Vera ёshtё e nxehtё. L’--- e-- c----.
Nё verё dielli shkёlqen. En é--- l- s----- b-----.
Nё verё dalim shёtitje me qejf. En é--- n--- a----- n--- p-------.
   
Dimri ёshtё i ftohtё. L’----- e-- f----.
Nё dimёr bie borё ose shi. En h----- i- n---- o- i- p----.
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf. En h----- n--- a----- r----- à l- m-----.
   
Ёshtё ftohtё. Il f--- f----.
Bie shi. Il p----.
Fryn erё. Il y a d- v---.
   
Ёshtё ngrohtё. Il f--- c----.
Ёshtё ditë me diell. C’--- e---------.
Ёshtё kohё e kthjellёt. C’--- g--.
   
Si ёshtё moti sot? Co----- e-- l- t---- a---------- ?
Sot ёshtё ftohtё. Il f--- f---- a----------.
Sot ёshtё ngrohtё. Il f--- c---- a----------.