Shqip » Hebraisht   i madh – i vogёl


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

‫68 [שישים ושמונה]‬
68 [shishim ushmoneh]

‫גדול – קטן‬
gadol – qatan

68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

‫68 [שישים ושמונה]‬
68 [shishim ushmoneh]

‫גדול – קטן‬
gadol – qatan

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipעברית
i madh dhe i vogёl ‫ג--- ו----
g---- w-----n
Elefanti ёshtё i madh. ‫ה--- ג---.‬
h---- g----.
Miu ёshtё i vogёl. ‫ה---- ק--.‬
h-------- q----.
   
i errёt dhe i çelёt ‫כ-- ו-----
k---- u----r
Nata ёshtё e errёt. ‫ה---- כ--.‬
h------- k----.
Dita ёshtё me dritё. ‫ה--- ב---.‬
h---- b----.
   
i vjetёr dhe i ri ‫ז-- ו-----
z---- w------r
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr. ‫ס-- ש--- מ--- ז--.‬
s--- s------ m--- z----.
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri. ‫ל--- 70 ש-- ה-- ה-- צ---.‬
l----- 70 s----- h- h---- t-----.
   
i bukur dhe i shёmtuar ‫י-- ו------
y---- u-------r
Flutura ёshtё e bukur. ‫ה---- י--.‬
h------- y----.
Merimanga ёshtё e shёmtuar. ‫ה----- מ----.‬
h--------- m-------.
   
i trashё dhe i hollё ‫ש-- ו----
s----- w-----h
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё. ‫א--- ש----- 100 ק--- ה-- ש---.‬
i---- s---------- 100 q--- h- s------.
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt. ‫א-- ש---- 50 ק--- ה-- ר--.‬
i-- s-------- 50 q--- h- r----.
   
i shtrenjtё dhe i lirё ‫י-- ו----
y---- w---l
Makina ёshtё e shtrenjtё. ‫ה------ י---.‬
h--------- y------.
Gazeta ёshtё e lirё. ‫ה----- ז--.‬
h------ z--.