Shqip » Sllovakisht   Pёrgatitjet pёr udhёtim


47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

-

47 [štyridsaťsedem]

Prípravy na cestu

47 [dyzetёeshtatё]

Pёrgatitjet pёr udhёtim

-

47 [štyridsaťsedem]

Prípravy na cestu

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipslovenčina
Ti duhet tё bёsh gati valixhen tonё! Mu--- z----- n-- k----!
S’duhet tё harrosh asgjё! Ne----- n- n-- z-------!
Tё duhet njё valixhe e madhe! Po-------- v---- k----!
   
Mos harro pashaportёn! Ne------- c------- p--!
Mos harro biletёn e fluturimit! Ne------- l------!
Mos harro çeqet e udhёtimit! Ne------- c------- š---!
   
Merr kremin kundra-diellit me vete. Zo--- s- s---- k--- n- o---------.
Merr syzet e diellit me vete. Zo--- s- s---- s------ o-------.
Merr kapelen me vete. Zo--- s- s---- k----- p---- s----.
   
A do ta marrёsh njё hartё rruge me vete? Ch--- s- s- s---- v---- m---?
A do ta marrёsh njё guidё me vete? Ch--- s- s- s---- v---- c--------- s---------?
A do ta marrёsh njё çadёr me vete? Ch--- s- s- s---- v---- d------?
   
Mos harro pantallonat, kёmishat, çorapet. Ne------- n- n-------- k------ p------.
Mos harro kravatat, rripat, xhaketat. Ne------- n- k------- o------ s---.
Mos harro pizhamat, kёmishat e natёs dhe bluzat. Ne------- n- p------ n---- k----- a t-----.
   
Tё duhen kёpucё, sandale dhe çizme. Po-------- t------- s------ a č----.
Tё duhen shami hundёsh, sapun dhe njё gёrshёrё thonjsh. Po-------- v--------- m---- a n------- n- n-----.
Tё duhet njё krёhёr, njё furçe dhёmbёsh dhe njё pastё dhёmbёsh. Po-------- h------ z---- k---- a z---- p----.