Shqip » Ukrainisht   Numra rreshtorё


61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

-

61 [шістдесят один]
61 [shistdesyat odyn]

Порядкові числа
Poryadkovi chysla

61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

-

61 [шістдесят один]
61 [shistdesyat odyn]

Порядкові числа
Poryadkovi chysla

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipукраїнська
Muaji i parё ёshtё janari. Пе---- м----- – с-----.
P------- m------- – s------.
Muaji i dytё ёshtё shkurti. Др---- м----- – л----.
D------ m------- – l------.
Muaji i tretё ёshtё marsi. Тр---- м----- – б-------.
T------ m------- – b-------.
   
Muaji i katёrt ёshtё prilli. Че------- м----- – к------.
C---------- m------- – k------.
Muaji i pestё ёshtё mai. П’---- м----- – т------.
P------- m------- – t------.
Muaji i gjashtё ёshtё qershori. Шо---- м----- – ч------.
S------- m------- – c-------.
   
Gjashtё muaj janё njё gjysmё viti. Ші--- м------ – ц- п------.
S----- m-------- – t-- p------.
janar, shkurt, mars, Сі----- л----- б--------
S------- l------- b-------,
prill, maj dhe qershor. кв------ т------ і ч------.
k------- t------ i c-------.
   
Muaji i shtatё ёshtё korriku. Сь---- м----- – л-----.
S------ m------- – l-----.
Muaji i tetё ёshtё gushti. Во----- м----- – с------.
V------- m------- – s------.
Muaji i nёntё ёshtё shtatori. Де------ м----- – в-------.
D--------- m------- – v-------.
   
Muaji i dhjetё ёshtё tetori. Де----- м----- – ж------.
D-------- m------- – z-------.
Muaji i njёmbёdhjetё ёshtё nёntori. Од--------- м----- – л-------.
O------------- m------- – l-------.
Muaji i dymbёdhjetё ёshtё dhjetori. Дв--------- м----- – г------.
D------------- m------- – h------.
   
Dymbёdhjetё muaj janё njё vit. Дв-------- м------ – ц- р--.
D----------- m-------- – t-- r--.
korrik, gusht, shtator, Ли----- с------- в--------
L------ s------- v-------,
tetor, nёntor dhe dhjetor. жо------ л------- і г------.
z-------- l------- i h------.