Shqip » Ukrainisht   i madh – i vogёl


68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [шістдесят вісім]
68 [shistdesyat visim]

Великий – малий
Velykyy̆ – malyy̆

68 [gjashtёdhjetёetetё]

i madh – i vogёl

-

68 [шістдесят вісім]
68 [shistdesyat visim]

Великий – малий
Velykyy̆ – malyy̆

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipукраїнська
i madh dhe i vogёl Ве----- і м----
V------- i m----̆
Elefanti ёshtё i madh. Сл-- в------.
S--- v-------.
Miu ёshtё i vogёl. Ми-- м-------.
M---- m-------.
   
i errёt dhe i çelёt Те---- і я----
T------ i y-----̆
Nata ёshtё e errёt. Ні- т----.
N--- t----.
Dita ёshtё me dritё. Де-- я----.
D--- y------.
   
i vjetёr dhe i ri ст---- і м------
s------ i m------̆
Gjyshi ynё ёshtё shumё i vjetёr. На- д-- д--- с-----.
N--- d-- d---- s------.
Para 70 vjetёsh ai ishte akoma i ri. 70 р---- т--- в-- б-- щ- м------.
70 r---- t--- v-- b-- s---- m-------.
   
i bukur dhe i shёmtuar га---- і о------
h------ i o------̆
Flutura ёshtё e bukur. Ме----- г-----.
M------ h------.
Merimanga ёshtё e shёmtuar. Па--- о------.
P---- o-------.
   
i trashё dhe i hollё то----- і х----
t------- i k-----̆
Njё grua 100 kile ёshtё e shёndoshё. Жі--- в---- 100 к------- – т-----.
Z----- v----- 100 k------- – t-----.
Njё burrё 50 kile ёshtё i dobёt. Чо----- в---- 50 к------- – х----.
C------- v----- 50 k------- – k------.
   
i shtrenjtё dhe i lirё До----- і д------
D------- i d-------̆
Makina ёshtё e shtrenjtё. Ав-------- д------.
A--------- d-------.
Gazeta ёshtё e lirё. Га---- д-----.
H----- d------.