Shqip » Urdu   Numra rreshtorё


61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

-

+ ‫61 [اکسٹھ]‬iksath

+ ‫اعداد صفاتی‬adaad safaati

61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

-

‫61 [اکسٹھ]‬
iksath

‫اعداد صفاتی‬
adaad safaati

Kliko për të parë tekstin:   
Shqipاردو
Muaji i parё ёshtё janari. ‫پ--- م---- ج---- ہ---
p---- m------ J------ h-- -
+
Muaji i dytё ёshtё shkurti. ‫د---- م---- ف---- ہ---
d---- m------ f-- h-- -
+
Muaji i tretё ёshtё marsi. ‫ت---- م---- م--- ہ---
t----- m------ M---- h-- -
+
   
Muaji i katёrt ёshtё prilli. ‫چ---- م---- ا---- ہ---
c------ m------ A---- h-- -
+
Muaji i pestё ёshtё mai. ‫پ------ م---- م-- ہ---
p-------- m------ M-- h-- -
+
Muaji i gjashtё ёshtё qershori. ‫چ--- م---- ج-- ہ---
c----- m------ J--- h-- -
+
   
Gjashtё muaj janё njё gjysmё viti. ‫چ- م----- ک- آ--- س-- ہ--- ہ---
c--- m------ a---- s--- h--- h-- -
+
janar, shkurt, mars, ‫ج----- ف----- م----
J------ , f--- M---h
+
prill, maj dhe qershor. ‫ا----- م--- ا-- ج---
A---- , M-- , a-- J--e
+
   
Muaji i shtatё ёshtё korriku. ‫س----- م---- ج----- ہ---
s------ m------ J--- h-- -
+
Muaji i tetё ёshtё gushti. ‫آ----- م---- ا--- ہ---
a------ m------ a---- h-- -
+
Muaji i nёntё ёshtё shtatori. ‫ن--- م---- س---- ہ---
n---- m------ S-------- h-- -
+
   
Muaji i dhjetё ёshtё tetori. ‫د---- م---- ا----- ہ---
d------ m------ o------ h-- -
+
Muaji i njёmbёdhjetё ёshtё nёntori. ‫گ------- م---- ن---- ہ---
g---------- m------ N------- h-- -
+
Muaji i dymbёdhjetё ёshtё dhjetori. ‫ب------ م---- د---- ہ---
b------- m------ d-------- h-- -
+
   
Dymbёdhjetё muaj janё njё vit. ‫ب--- م----- ک- ا-- س-- ہ--- ہ---
b---- m------ k- a-- s--- h--- h-- -
+
korrik, gusht, shtator, ‫ج------ ا---- س-----
J--- , a----- S-------r
+
tetor, nёntor dhe dhjetor. ‫ا------ ن----- ا-- د-----
o------- N------- , a-- d-------r
+
   

Gjuha amtare mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme

Gjuha jonë amtare është gjuha e parë që ne mësojmë. Kjo ndodh pa vetëdije dhe ne nuk e vëmë re. Shumica e njerëzve kanë vetëm një gjuhë amtare. Gjuhët e tjera mësohen si gjuhë të huaja. Sigurisht që ka edhe njerëz që rriten me disa gjuhë. Sidoqoftë ata zakonisht i flasin këto gjuhë në nivele të ndryshme. Shpesh gjuhët përdoren në mënyra të ndryshme. Për shembull, një gjuhë flitet në punë. Tjetra përdoret në shtëpi. Sesa mirë e flasim një gjuhë varet nga disa faktorë. Kur i mësojmë në fëmijëri, zakonisht i mësojmë shumë mirë. Qendra jonë gjuhësore funksionon në mënyrë më efektive gjatë këtyre vite të jetës. Gjithashtu është e rëndësishme sesa shpesh e flasim një gjuhë.

Sa më shumë ta përdorim, aq më mirë e flasim. Studiuesit besojnë se kurrë nuk mund të flasësh dy gjuhë në të njëjtin nivel. Një gjuhë mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme. Eksperimentet duket se e konfirmojnë këtë hipotezë. Persona të ndryshëm u testuan për një studim. Disa prej tyre flisnin rrjedhshëm dy gjuhë. Këto gjuhë ishin kinezisht si gjuhë amtare dhe anglisht. Gjysma tjetër e personave flisnin vetëm anglisht si gjuhë amtare. Personat e testuar duhej të zgjidhnin detyra të thjeshta në anglisht. Gjatë këtij procesi u mat aktiviteti i trurit. U vunë re ndryshime në trurin e personave të testuar! Tek personat disa gjuhësh, një zonë e caktuar e trurit ishte veçanërisht aktive. Personat një gjuhësh nuk shfaqën aktivitet në këtë zonë. Të dy grupet i zgjidhën detyrat njësoj shpejt dhe saktë. Megjithatë, kinezët përkthenin gjithçka në gjuhën e tyre amtare…