Libri i frazës

sq Nё kuzhinё   »   el Στην κουζίνα

19 [nёntёmbёdhjetё]

Nё kuzhinё

Nё kuzhinё

19 [δεκαεννέα]

19 [dekaennéa]

Στην κουζίνα

[Stēn kouzína]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
E ke kuzhinёn tё re? Έχ--- κ--------- κ------; Έχεις καινούργια κουζίνα; 0
Éc---- k--------- k------?Écheis kainoúrgia kouzína?
Çfarё do tё gatuash sot? Τι θ----- ν- μ---------- σ-----; Τι θέλεις να μαγειρέψεις σήμερα; 0
Ti t------ n- m----------- s-----?Ti théleis na mageirépseis sḗmera?
Gatuan me korent apo me gaz? Μα--------- μ- η-------- ρ---- ή μ- φ----- α----; Μαγειρεύεις με ηλεκτρικό ρεύμα ή με φυσικό αέριο; 0
Ma--------- m- ē-------- r---- ḗ m- p------ a----?Mageireúeis me ēlektrikó reúma ḗ me physikó aério?
A ti pres qepёt? Να κ--- τ- κ--------; Να κόψω τα κρεμμύδια; 0
Na k---- t- k--------?Na kópsō ta kremmýdia?
A ti qёroj patatet? Να κ------- τ-- π------; Να καθαρίσω τις πατάτες; 0
Na k-------- t-- p------?Na katharísō tis patátes?
A ta laj sallatёn? Να π---- τ- σ-----; Να πλύνω τη σαλάτα; 0
Na p---- t- s-----?Na plýnō tē saláta?
Ku jane gotat? Πο- ε---- τ- π------; Πού είναι τα ποτήρια; 0
Po- e---- t- p------?Poú eínai ta potḗria?
Ku janё enёt? Πο- ε---- τ- π----; Πού είναι τα πιάτα; 0
Po- e---- t- p----?Poú eínai ta piáta?
Ku ёshtё kompleti? Πο- ε---- τ- μ-------------; Πού είναι τα μαχαιροπήρουνα; 0
Po- e---- t- m--------------?Poú eínai ta machairopḗrouna?
A ke hapёse kanaçesh? Έχ--- α-------- κ--------; Έχεις ανοιχτήρι κονσέρβας; 0
Éc---- a--------- k--------?Écheis anoichtḗri konsérbas?
A ke hapёse shishesh? Έχ--- α-------- μ---------; Έχεις ανοιχτήρι μπουκαλιών; 0
Éc---- a--------- m---------?Écheis anoichtḗri mpoukaliṓn?
A ke tapёxjerrёse? Έχ--- τ---------; Έχεις τιρμπουσόν; 0
Éc---- t---------?Écheis tirmpousón?
Do e gatuash supёn te kjo tenxherja? Σε α---- τ-- κ-------- φ-------- τ- σ----; Σε αυτήν την κατσαρόλα φτιάχνεις τη σούπα; 0
Se a---- t-- k-------- p---------- t- s----?Se autḗn tēn katsaróla phtiáchneis tē soúpa?
Do e skuqësh peshkun nё kёtё tigan? Σε α--- τ- τ----- τ--------- τ- ψ---; Σε αυτό το τηγάνι τηγανίζεις το ψάρι; 0
Se a--- t- t----- t--------- t- p----?Se autó to tēgáni tēganízeis to psári?
Do i pjekёsh perimet te ky gril? Σε α--- τ-- ψ------- ψ----- τ- λ-------; Σε αυτή την ψησταριά ψήνεις τα λαχανικά; 0
Se a--- t-- p-------- p------ t- l--------?Se autḗ tēn psēstariá psḗneis ta lachaniká?
Unё shtroj tavolinёn. (Ε--) σ----- τ- τ------. (Εγώ) στρώνω το τραπέζι. 0
(E--) s----- t- t------.(Egṓ) strṓnō to trapézi.
Kёtu janё thikat, pirunjtё dhe lugёt. Εδ- ε---- τ- μ-------- τ- π------- κ-- τ- κ-------. Εδώ είναι τα μαχαίρια, τα πηρούνια και τα κουτάλια. 0
Ed- e---- t- m--------- t- p------- k-- t- k-------.Edṓ eínai ta machaíria, ta pēroúnia kai ta koutália.
Kёtu janё gotat, pjatat dhe picetat. Εδ- ε---- τ- π------- τ- π---- κ-- ο- χ------------. Εδώ είναι τα ποτήρια, τα πιάτα και οι χαρτοπετσέτες. 0
Ed- e---- t- p------- t- p---- k-- o- c-------------.Edṓ eínai ta potḗria, ta piáta kai oi chartopetsétes.

Të mësuarit dhe llojet e të mësuarit

Kush përparon pak në të mësuar, ndoshta mëson në mënyrë të gabuar. Kjo do të thotë se ai nuk po mëson në mënyrën që i përshtatet tipit të tij. Në përgjithësi ekzistojnë katër lloje të mësuari. Këto lloje të mësuari kanë të bëjnë me organet shqisore. Ekzistojnë lloje të mësuarit dëgjimor, vizual, komunikativ dhe motorik. Nxënësit e llojit dëgjimor , mësojnë më mirë atë që dëgjojnë. Për shembull, ata mund të mbajnë mend më mirë një melodi. Kur mësojnë ata lexojnë me zë dhe mësojnë fjalorin me zë të lartë po ashtu. Këta janë njerëz që shpesh flasin me veten e tyre. CD-të ose ligjëratat mbi temën janë të dobishëm për ta. Nxënësi i llojit vizual , mëson më mirë atë që shikon. Për të, është e rëndësishme leximi i informacionit. Gjatë të mësuarit ai mban shumë shënime. Atij gjithashtu i pëlqen të mësojë me figura, tabela dhe letra shënimesh. Ky lloj, lexon shumë dhe ëndërron shpesh dhe me ngjyra. Në një mjedis të bukur, mund të mësojë më mirë. Lloji komunikativ preferon bisedat dhe diskutimet. Ai ka nevojë për ndërveprim dhe dialog me të tjerët. Gjatë orës së mësimit shtron shumë pyetje dhe i pëlqen të mësojë në grup. Lloji motorik mëson përmes lëvizjes. Ai preferon metodën learning by doing dhe dëshiron të provojë gjithçka. Gjatë të mësuarit i pëlqen të jetë aktiv fizikisht ose të përtypë çamçakëz. Ai nuk dëshiron teori, por eksperimente. E rëndësishme është që pothuajse të gjithë njerëzit janë një përzierje e këtyre llojeve. Pra, nuk ka njeri që përfaqëson një lloj të vetëm. Kjo është arsyeja pse ne mësojmë më mirë kur i përfshijmë të gjitha organet tona shqisore. Atëherë truri ynë aktivizohet në shumë mënyra dhe ruan mirë përmbajtjen e re. Dëgjoni, lexoni dhe diskutoni fjalorin! Dhe pastaj luani sport!