Libri i frazës

sq Bisedё e shkurtёr 2   »   el Κουβεντούλα 2

21 [njёzetenjё]

Bisedё e shkurtёr 2

Bisedё e shkurtёr 2

21 [είκοσι ένα]

21 [eíkosi éna]

Κουβεντούλα 2

[Koubentoúla 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Greqisht Luaj Më shumë
Nga vini? Απ- π-- ε----; Από πού είστε; 0
Ap- p-- e----?Apó poú eíste?
Nga Bazeli. Απ- τ- Β-------. Από τη Βασιλεία. 0
Ap- t- B-------.Apó tē Basileía.
Bazeli ndodhet nё Zvicёr. Η Β------- β-------- σ--- Ε------. Η Βασιλεία βρίσκεται στην Ελβετία. 0
Ē B------- b-------- s--- E------.Ē Basileía brísketai stēn Elbetía.
A mund t’ju prezantoj me zotin Myler? Να σ-- σ------ τ-- κ---- M-----; Να σας συστήσω τον κύριο Müller; 0
Na s-- s------ t-- k---- M-----?Na sas systḗsō ton kýrio Müller?
Ai ёshtё i huaj. Εί--- α--------. Είναι αλλοδαπός. 0
Eí--- a--------.Eínai allodapós.
Ai flet disa gjuhё. Μι---- π----- γ------. Μιλάει πολλές γλώσσες. 0
Mi---- p----- g------.Miláei pollés glṓsses.
Ёshtё hera e parё qe jeni kёtu? Έρ----- π---- φ--- ε--; Έρχεστε πρώτη φορά εδώ; 0
Ér------ p---- p---- e--?Ércheste prṓtē phorá edṓ?
Jo, vitin e kaluar isha kёtu. Όχ-- ή----- κ-- π----- ε--. Όχι, ήμουνα και πέρυσι εδώ. 0
Óc--- ḗ----- k-- p----- e--.Óchi, ḗmouna kai pérysi edṓ.
Por vetёm pёr njё javё. Αλ-- μ--- γ-- μ-- β------. Αλλά μόνο για μία βδομάδα. 0
Al-- m--- g-- m-- b------.Allá móno gia mía bdomáda.
A ju pёlqen kёtu te ne? Πώ- σ-- φ------- η χ--- μ--; Πώς σας φαίνεται η χώρα μας; 0
Pṓ- s-- p-------- ē c---- m--?Pṓs sas phaínetai ē chṓra mas?
Shumё mirё. Njerёzit janё tё sjellshёm. Πο-- ω----. Ο- ά------- ε---- π--- σ--------. Πολύ ωραία. Οι άνθρωποι είναι πολύ συμπαθείς. 0
Po-- ō----. O- á-------- e---- p--- s---------.Polý ōraía. Oi ánthrōpoi eínai polý sympatheís.
Dhe natyra mё pёlqen shumё. Κα- τ- τ---- μ-- α-----. Και το τοπίο μου αρέσει. 0
Ka- t- t---- m-- a-----.Kai to topío mou arései.
Çfarё profesioni keni? Τι δ------ κ-----; Τι δουλειά κάνετε; 0
Ti d------ k-----?Ti douleiá kánete?
Jam pёrkthyes. Εί--- μ----------. Είμαι μεταφραστής. 0
Eí--- m-----------.Eímai metaphrastḗs.
Unё pёrkthej libra. Με------- β-----. Μεταφράζω βιβλία. 0
Me-------- b-----.Metaphrázō biblía.
Vetёm jeni kёtu? Εί--- μ---- / μ--- ε--; Είστε μόνος / μόνη εδώ; 0
Eí--- m---- / m--- e--?Eíste mónos / mónē edṓ?
Jo, gruaja ime / burri im ёshtё gjithashtu kёtu. Όχ-- η γ------ μ-- / ο ά----- μ-- ε---- ε----- ε--. Όχι, η γυναίκα μου / ο άντρας μου είναι επίσης εδώ. 0
Óc--- ē g------ m-- / o á----- m-- e---- e----- e--.Óchi, ē gynaíka mou / o ántras mou eínai epísēs edṓ.
Dhe atje janё tё dy fёmijёt e mi. Κα- ε--- ε---- τ- δ-- μ-- π-----. Και εκεί είναι τα δύο μου παιδιά. 0
Ka- e--- e---- t- d-- m-- p-----.Kai ekeí eínai ta dýo mou paidiá.

Gjuhët romake

700 milion njerëz flasin një gjuhë romake si gjuhën e tyre amtare. Kjo e bën grupin e gjuhëve romake një nga më të rëndësishmit në të gjithë botën. Gjuhët romake janë pjesë e familjes së gjuhëve indo-evropiane. Të gjitha gjuhët romake e kanë origjinën nga latinishtja. Kjo do të thotë se ato janë pasardhëse të gjuhës së Romës. Baza e të gjitha gjuhëve romake ishte latinishtja vulgare. Me këtë nënkuptohet latinishtja e folur në antikitetin e vonë. Latinishtja vulgare u përhap në të gjithë Evropën përmes pushtimeve romake. Nga ku u zhvilluan më pas gjuhët dhe dialektet romake. Vetë latinishtja është gjuhë italike. Ka gjithsej rreth 15 gjuhë romake. Numri i saktë është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ekzistojnë gjuhë të pavarura apo vetëm dialekte. Me kalimin e kohës disa gjuhë romake janë zhdukur. Sidoqoftë, janë formuar gjuhë të tjera të bazuara në gjuhën romake. Këto janë gjuhët kreole. Sot, spanjishtja është gjuha romake me prezencën më të madhe në botë. E cila ka më tepër se 380 milion folës në mbarë botën. Gjuhët romake janë shumë interesante për shkencëtarët. Pasi historia e këtij grupi gjuhësor është dokumentuar shumë mirë. Tekstet latine ose romake kanë ekzistuar për 2.500 vjet. Gjuhëtarët i përdorin ato për të shqyrtuar evolucionin e gjuhëve individuale. Kështu, rregullat nga të cilat është zhvilluar gjuha mund të hulumtohen. Shumë nga këto rezultate mund të transferohen në gjuhë të tjera. Gramatika e gjuhëve romake është strukturuar në mënyrë të ngjashme. Mbi të gjitha, fjalori i gjuhëve është shumë i ngjashëm. Nëse flisni një gjuhë romake, mund të mësoni lehtë një tjetër. Faleminderit latinisht!