Libri i frazës

sq Bёj pyetje 2   »   he ‫לשאול שאלות 2‬

63 [gjashtёdhjetёetre]

Bёj pyetje 2

Bёj pyetje 2

‫63 [שישים ושלוש]‬

63 [shishim w\'shalosh]

‫לשאול שאלות 2‬

[lish'ol she'elot 2]

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Hebraisht Luaj Më shumë
Kam njё hobby. ‫י- ל- ת----.‬ ‫יש לי תחביב.‬ 0
ye-- l- t-----.yesh li taxbiv.
Unё luaj tenis. ‫א-- מ--- / ת ט---.‬ ‫אני משחק / ת טניס.‬ 0
an- m-------/m--------- t----.ani messaxeq/messaxeqet tenis.
Ku ka njё fushё tenisi? ‫ה--- נ--- מ--- ה----?‬ ‫היכן נמצא מגרש הטניס?‬ 0
he----- n----- m------ h------?heykhan nimtsa migrash hatenis?
   
A ke ndonjё hobby? ‫י- ל- ת----?‬ ‫יש לך תחביב?‬ 0
ye-- l----/l--- t-----?yesh lekha/lakh taxbiv?
Unё luaj futboll. ‫א-- מ--- / ת כ-----.‬ ‫אני משחק / ת כדורגל.‬ 0
an- m-------/m--------- k--------.ani messaxeq/messaxeqet kaduregel.
Ku ka njё fushё futbolli? ‫ה--- נ--- מ--- ה------?‬ ‫היכן נמצא מגרש הכדורגל?‬ 0
he----- n----- m------ h----------?heykhan nimtsa migrash hakaduregel?
   
Mё dhemb krahu. ‫כ---- ל- ה----.‬ ‫כואבת לי הזרוע.‬ 0
ko----- l- h------.ko'evet li hazro'a.
Mё dhemb kёmba dhe dora. ‫ג- ה--- ו--- כ----- ל-.‬ ‫גם הרגל והיד כואבות לי.‬ 0
ga- h------ w------ k------ l-.gam haregel w'hayad ko'avot li.
Ku ka njё doktor? ‫ה--- י- ר---?‬ ‫היכן יש רופא?‬ 0
he----- y--- r---?heykhan yesh rofe?
   
Unё kam njё makinё. ‫י- ל- מ-----.‬ ‫יש לי מכונית.‬ 0
ye-- l- m-------.yesh li mekhonit.
Unё kam edhe njё motorr. ‫י- ל- ג- א-----.‬ ‫יש לי גם אופנוע.‬ 0
ye-- l- g-- o------.yesh li gam ofano'a.
Ku ka njё vend parkimi? ‫ה--- י- ח----?‬ ‫היכן יש חנייה?‬ 0
he----- y--- x------?heykhan yesh xanayah?
   
Unё kam njё pulovёr. ‫י- ל- ס----.‬ ‫יש לי סוודר.‬ 0
ye-- l- s-----.yesh li sweder.
Unё kam edhe njё xhaketё dhe njё palё xhinse. ‫י- ל- ג- מ--- ו----- ג----.‬ ‫יש לי גם מעיל ומכנסי ג’ינס.‬ 0
ye-- l- g-- m--- u--------- j---.yesh li gam m'il umikhnasey jins.
Ku ёshtё lavatriçja? ‫ה--- י- מ---- כ----?‬ ‫היכן יש מכונת כביסה?‬ 0
he----- y--- m------- k-----?heykhan yesh mekhonat kvisah?
   
Unё kam njё pjatё. ‫י- ל- צ---.‬ ‫יש לי צלחת.‬ 0
ye-- l- t-------.yesh li tsalaxat.
Unё kam njё thikё, njё pirun dhe njё lugё. ‫י- ל- ס---- מ--- ו--.‬ ‫יש לי סכין, מזלג וכף.‬ 0
ye-- l- s----- m----- w----.yesh li sakin, mazleg w'kaf.
Ku janё kripa dhe piperi? ‫ה--- י- מ-- ו----?‬ ‫היכן יש מלח ופלפל?‬ 0
he----- y--- m---- u------?heykhan yesh melax upilpel?
   

Trupi reagon ndaj gjuhës

Gjuha përpunohet në trurin tonë. Trurin jonë është aktiv kur dëgjojmë ose lexojmë. Kjo mund të matet me metoda të ndryshme. Por jo vetëm truri reagon ndaj stimujve gjuhësorë. Studime të reja tregojnë se gjuha gjithashtu aktivizon trupin. Trupi ynë funksionon kur lexon ose dëgjon fjalë të caktuara. Këto janë fjalë që i referohen reagimeve fizike. Fjala buzëqeshje është një shembull i mirë. Kur lexojmë këtë fjalë ne aktivizojmë “muskujt e buzëqeshjes”. Fjalët negative gjithashtu kanë një efekt të matshëm. Fjala dhimbje është një shembull. Trupi ynë shfaq një reagim të vogël dhimbjeje kur e lexojmë. Mund të thuhet se ne imitojmë atë që lexojmë ose dëgjojmë. Sa më e gjallë të jetë gjuha, aq më qartë reagojmë ndaj saj. Një përshkrim preciz çon në një reagim të fortë. Për një studim u mat aktiviteti i trupit. Personave të testuar iu treguan fjalë të ndryshme. Pozitive dhe negative. Mimika e këtyre personave ndryshonte gjatë provës. Lëvizja e gojës dhe ballit varionte. Kjo dëshmon se gjuha ka një efekt të fortë tek ne. Fjalët janë më tepër sesa thjesht një mjet komunikimi. Truri ynë e përkthen të folurin në një gjuhë trupore. Sesi funksionon ekzaktësisht ende nuk është hulumtuar. Me shumë mundësi rezultatet do të kenë pasoja. Mjekët diskutojnë sesi të trajtohen më mirë pacientët. Pasi shumë të sëmurë duhet të ndjekin një terapi të gjatë. Në të përfshihen shumë biseda…