Libri i frazës

sq Mohore 2   »   fi Kieltomuoto 2

65 [gjashtёdhjetёepesё]

Mohore 2

Mohore 2

65 [kuusikymmentäviisi]

Kieltomuoto 2

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   
Shqip Finlandisht Luaj Më shumë
A ёshtё e shtrenjtё unaza? On-- t--- s----- k-----? Onko tämä sormus kallis? 0
Jo, kushton vetёm njёqind euro. Ei- s- m----- v--- s--- e----. Ei, se maksaa vain sata euroa. 0
Por unё kam vetёm pesёdhjetё. Mu--- m------ o- v--- v------------. Mutta minulla on vain viisikymmentä. 0
A je gati? Ol---- j- v-----? Oletko jo valmis? 0
Jo, akoma jo. Ei- e- v----. Ei, en vielä. 0
Por do tё jem gati tani shpejt. Mu--- o--- k---- v-----. Mutta olen kohta valmis. 0
A do pёrsёri supё? Ha--------- v---- k------? Haluaisitko vielä keittoa? 0
Jo, nuk dua mё. Ei- e- h---- e---. Ei, en halua enää. 0
Por njё akullore. Mu--- h-------- v---- j-------. Mutta haluaisin vielä jäätelön. 0
A keni shumё qё banoni kёtu? Ol---- a----- k---- t-----? Oletko asunut kauan täällä? 0
Jo, vetёm njё muaj. En- v---- k--------. En, vasta kuukauden. 0
Por njoh shumё njerёz tashmё. Mu--- t----- j- p----- i------. Mutta tunnen jo paljon ihmisiä. 0
A do tё nisesh pёr nё shtёpi nesёr? Lä------ h------- k-----? Lähdetkö huomenna kotiin? 0
Jo, nё fundjavё. En- v---- v------------. En, vasta viikonloppuna. 0
Por do tё kthehem tё dielёn. Mu--- t---- j- s---------- t-------. Mutta tulen jo sunnuntaina takaisin. 0
A tё ёshtё rritur vajza? On-- t-------- j- a-------? Onko tyttäresi jo aikuinen? 0
Jo, ёshtё vetёm shtatёmbёdhjetё vjeç. Ei- h-- o- v---- s--------------. Ei, hän on vasta seitsemäntoista. 0
Por ka tashmё njё shok. Mu--- h------ o- j- p----------. Mutta hänellä on jo poikaystävä. 0

Çfarë na tregojnë fjalët

Ka miliona libra në të gjithë botën. Nuk dihet sesa janë shkruar deri më sot. Në këto libra janë ruajtur shumë dije. Nëse do të mund t'i lexoni të gjithë, do të dinit shumë për jetën. Pasi librat na tregojnë sesi ndryshon bota jonë. Çdo epokë ka librat e saj. Në to mund të shihni se çfarë është e rëndësishme për njerëzit. Fatkeqësisht, askush nuk mund t'i lexojë të gjithë librat. Sidoqoftë, teknologjia moderne mund të na ndihmojë të analizojmë librat. Përmes digjitalizimit, librat mund të ruhen si të dhëna. Më pas mund të analizohet përmbajtja e tyre. Në këtë mënyrë, gjuhëtarët shohin sesi ndryshon gjuha jonë. Është edhe më interesante të llogaritet shpeshtësia e fjalëve. Kjo ju lejon të zbulojnë kuptimin e disa gjërave. Shkencëtarët kanë analizuar më shumë se pesë milion libra. Librat i përkisnin pesë shekujve të fundit. Në total u analizuan 500 miliardë fjalë. Shpeshtësia e fjalëve tregon sesi njerëzit kanë jetuar më parë dhe sot. Idetë dhe tendencat pasqyrohen në gjuhë. Fjala burra, për shembull, ka humbur disa nga kuptimet e saj. Sot përdoret më rrallë se më parë. Shpeshtësia e fjalës gra, nga ana tjetër, është rritur ndjeshëm. Edhe çfarë na pëlqen të hamë mund të shihet tek fjalët. Në vitet 50-të, fjala ice cream ishte shumë e rëndësishme. Pastaj fjalët si pizza dhe pasta u bënë shumë të njohura. Prej disa vitesh, dominon fjala sushi . Ka një lajm të mirë për të gjithë dashamirësit e gjuhës… Gjuha jonë fiton më shumë fjalë çdo vit!