Libri i frazës

sq E shkuara e foljeve modale 2   »   sk Minulý čas modálnych slovies 2

88 [tetёdhjetёetetё]

E shkuara e foljeve modale 2

E shkuara e foljeve modale 2

88 [osemdesiatosem]

Minulý čas modálnych slovies 2

Mund të klikoni në çdo bosh për të parë tekstin ose:   

Shqip Sllovakisht Luaj Më shumë
Djali im nuk donte tё luante me kukullёn. Mô- s-- s- n------ h--- s b------. Môj syn sa nechcel hrať s bábikou. 0
Vajza ime nuk donte tё luante futboll. Mo-- d---- n------- h--- f-----. Moja dcéra nechcela hrať futbal. 0
Gruaja ime nuk donte tё luante shah me mua. Mo-- ž--- s- m--- n------- h--- š---. Moja žena so mnou nechcela hrať šach. 0
   
Fёmijёt e mi nuk donin tё dilnin shёtitje. Mo-- d--- s- n------- p---------. Moje deti sa nechceli prechádzať. 0
Ata nuk donin tё rregullonin dhomёn. Ne------ u------ i---. Nechceli upratať izbu. 0
Ata nuk donin tё shkonin nё shtrat. Ne------ í-- d- p------. Nechceli ísť do postele. 0
   
Nuk i lejohej tё hante akullore. Ne---- j--- z-------. Nesmel jesť zmrzlinu. 0
Nuk i lejohej tё hante çokollatё. Ne---- j--- č-------. Nesmel jesť čokoládu. 0
Nuk i lejohej tё hante karamele. Ne---- j--- b------. Nesmel jesť bonbóny. 0
   
Mё lejohej ti dёshiroja vetes diçka. Mo--- s-- s- n---- ž----. Mohol som si niečo želať. 0
Mё lejohej tё blija njё fustan. Mo--- s-- s- k---- š---. Mohla som si kúpiť šaty. 0
Mё lejohej tё merrja njё copё çokollatё. Mo--- s-- s- v---- p-------. Mohol som si vziať pralinku. 0
   
A tё lejohej tё pije duhan nё aeroplan? Mo--- s- v l------- f-----? Mohol si v lietadle fajčiť? 0
A tё lejohej tё pije birrё nё spital? Mo--- s- v n-------- p-- p---? Mohol si v nemocnici piť pivo? 0
A tё lejohej tё merrje qenin me vete nё hotel? Mo--- s- v---- p-- d- h-----? Mohol si vziať psa do hotela? 0
   
Gjatё pushimeve fёmijёve u lejohej tё rrinin jashtё gjatё. Ce- p-------- m---- d--- z----- d--- v----. Cez prázdniny mohli deti zostať dlho vonku. 0
Ju lejohej tё luanin gjatё nё oborr. Mo--- s- d--- h--- n- d----. Mohli sa dlho hrať na dvore. 0
Ju lejohej tё rrinin zgjuar gjatë. Mo--- z----- d--- h---. Mohli zostať dlho hore. 0
   

Këshilla kundër harresës

Të mësuarit nuk është gjithmonë i lehtë. Edhe nëse është argëtuese, mund të jetë rraskapitës. Por, kur kemi mësuar diçka, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten dhe përparimin tonë. Fatkeqësisht, ne mund të harrojmë atë që kemi mësuar. Veçanërisht me gjuhët është shpesh një problem. Shumica prej nesh mësojnë një ose më shumë gjuhë në shkollë. Kjo njohuri shpesh humbet pas viteve të shkollës. Ne vështirë se kemi mundësinë të flasim gjuhët e mësuara. Gjuha jonë amtare zakonisht mbizotëron në jetën tonë të përditshme. Shumë gjuhë të huaja përdoren vetëm gjatë pushimeve. Sidoqoftë, nëse njohuria nuk aktivizohet rregullisht, ajo humbet. Truri ynë ka nevojë për stërvitje. Mund të thuhet se funksionon si një muskul. Ky muskul duhet të ushtrohet, përndryshe do të dobësohet. Por ka mënyra për të parandaluar harresën Gjëja më e rëndësishme është të zbatoni rregullisht njohuritë e mësuara. Ndjekja e ritualeve fikse mund të ndihmojë. Ju mund të planifikoni një program të vogël për ditë të ndryshme të javës. Për shembull, të hënën lexoni një libër në gjuhën e huaj. Dëgjoni një radio stacion të huaj të mërkurën. Pastaj të premten mund të shkruani në një ditar në gjuhën e huaj. Kështu ndërthuren leximi, dëgjimi dhe shkrimi. Kjo aktivizon njohuritë në mënyra të ndryshme. Të gjitha këto ushtrime nuk duhet të zgjasin shumë; gjysmë ore është e mjaftueshme. Sidoqoftë, është e rëndësishme që të praktikoni rregullisht! Studimet tregojnë se ajo që është mësuar mbetet në tru për dekada të tëra. Pra, thjesht duhet të merret sërish nga sirtari…