Voedsel     
Ushqimi

-

Oreksi +

eetlus

-

Meze +

voorgereg

-

Proshutë +

spek

-

Tortë ditëlindjeje +

verjaarsdagskoek

-

Biskota +

koekie

-

Bratwurst +

braaiwors

-

Buka +

brood

-

Kafjalli +

ontbyt

-

Simite +

broodrolletjie

-

Gjalpë +

botter

-

Kafeteri +

kafeteria

-

Tortë +

koek

-

Karamele +

lekker

-

Arrë shqeme +

kasjoeneut

-

Djathi +

kaas

-

Çamçakëz +

kougom

-

Pula +

hoender

-

Çokollata +

sjokolade

-

Kokosi +

klapper

-

Kokrra kafe +

koffiebone

-

Kremë +

room

-

Qimnon +

komynsaad

-

Deserti +

nagereg

-

Deserti +

poeding

-

Darka +

aandete

-

Gjella +

gereg

-

Brumi +

deeg

-

Veza +

eier

-

Mielli +

meel

-

Patatine të skuqura +

slap tjips

-

Vezë të fërguara +

gebakte eier

-

Lajthi +

haselneut

-

Akullore +

roomys

-

Keçap +

tamatiesous

-

Lazanja +

lasagne

-

Jamball +

drop

-

Dreka +

middagete

-

Makarona +

makaroni

-

Patate të shtypura +

kapokaartappels

-

Mishi +

vleis

-

Këpurdha +

sampioen

-

Petë +

noedel

-

Miell tërshëre +

hawermeel

-

Paella +

paella

-

Petulla +

pannekoek

-

Kikiriku +

grondboontjie

-

Piperi +

peper

-

Shtypës piperi +

peperpot

-

Shtypës piperi +

pepermeule

-

Turshi +

piekel

-

Byrek +

pastei

-

Pica +

pizza

-

Kokoshka +

springmielies

-

Patate +

aartappel

-

Cifla patatesh +

aartappelskyfies

-

Kek me arra dhe bajame +

pralien

-

Gjevrek shkopi +

pretzelstokkies

-

Rrush i thatë +

rosyntjie

-

Oriz +

rys

-

Rosto derri +

gebraaide varkvleis

-

Sallatë +

slaai

-

Sallamë +

salamie

-

Salmon +

salm

-

Përzirës kripe +

soutpot

-

Sanduiç +

toebroodjie

-

Salcë +

sous

-

Suxhuk +

wors

-

Susam +

sesamesaad

-

Supa +

sop

-

Spagetat +

spagetti

-

Erëza +

speserye

-

Bifteku +

biefstuk

-

Luleshtrydhe të prera +

aarbeitert

-

Sheqeri +

suiker

-

Akullore në filxhan +

roomyskelkie

-

Fara luledielli +

sonneblomsaad

-

Sushi +

sushi

-

Tartë +

tert

-

Dolli +