Hrana     
Ushqimi

-

Oreksi +

apetit

-

Meze +

predjelo

-

Proshutë +

šunka

-

Tortë ditëlindjeje +

rođendanska torta

-

Biskota +

keks

-

Bratwurst +

kobasica za roštilj

-

Buka +

kruh

-

Kafjalli +

doručak

-

Simite +

pecivo

-

Gjalpë +

maslac

-

Kafeteri +

kafeterija

-

Tortë +

kolač

-

Karamele +

bombon

-

Arrë shqeme +

kašu orah

-

Djathi +

sir

-

Çamçakëz +

žvakaća guma

-

Pula +

piletina

-

Çokollata +

čokolada

-

Kokosi +

kokosov orah

-

Kokrra kafe +

zrna kave

-

Kremë +

krema

-

Qimnon +

kumin

-

Deserti +

desert

-

Deserti +

desert

-

Darka +

večera

-

Gjella +

jelo

-

Brumi +

tijesto

-

Veza +

jaje

-

Mielli +

brašno

-

Patatine të skuqura +

pomfrit

-

Vezë të fërguara +

prženo jaje

-

Lajthi +

lješnjak

-

Akullore +

sladoled

-

Keçap +

kečap

-

Lazanja +

lazanje

-

Jamball +

slatkiš

-

Dreka +

ručak

-

Makarona +

makaroni

-

Patate të shtypura +

pire krumpir

-

Mishi +

meso

-

Këpurdha +

gljiva

-

Petë +

tjestenina

-

Miell tërshëre +

zobena pahuljice

-

Paella +

paella

-

Petulla +

palačinka

-

Kikiriku +

kikiriki

-

Piperi +

papar

-

Shtypës piperi +

staklenka za papar

-

Shtypës piperi +

mlin za papar

-

Turshi +

krastavac

-

Byrek +

pita

-

Pica +

pizza

-

Kokoshka +

kokice

-

Patate +

krumpir

-

Cifla patatesh +

čips

-

Kek me arra dhe bajame +

praline

-

Gjevrek shkopi +

slani štapići

-

Rrush i thatë +

grožđice

-

Oriz +

riža

-

Rosto derri +

pečena svinjetina

-

Sallatë +

salata

-

Sallamë +

salama

-

Salmon +

losos

-

Përzirës kripe +

soljenka

-

Sanduiç +

sendvič

-

Salcë +

umak

-

Suxhuk +

kobasica

-

Susam +

sezam

-

Supa +

juha

-

Spagetat +

špageti

-

Erëza +

začin

-

Bifteku +

odrezak

-

Luleshtrydhe të prera +

kolač od jagode

-

Sheqeri +

šećer

-

Akullore në filxhan +

sladoledni kup

-

Fara luledielli +

sjemenke suncokreta

-

Sushi +

sushi

-

Tartë +

torta

-

Dolli +