Ushqimi     
Hrana

-

apetit

Oreksi

-

šunka

Proshutë

-

rođendanska torta

Tortë ditëlindjeje

-

biskvit

Biskota

-

doručak

Kafjalli

-

maslac

Gjalpë

-

kantina

Kafeteri

-

kolač

Tortë

-

bombon

Karamele

-

indijski orah

Arrë shqeme

-

sir

Djathi

-

čokolada

Çokollata

-

kava u zrnu

Kokrra kafe

-

vrhnje

Kremë

-

kim

Qimnon

-

desert

Deserti

-

desert

Deserti

-

jelo

Gjella

-

pomfrit

Patatine të skuqura

-

jaje na oko

Vezë të fërguara

-

sladoled

Akullore

-

kečap

Keçap

-

lazanje

Lazanja

-

makaroni

Makarona

-

pire od krompira

Patate të shtypura

-

meso

Mishi

-

šampinjon

Këpurdha

-

zobene pahuljice

Miell tërshëre

-

paella

Paella

-

kikiriki

Kikiriku

-

biber

Piperi

-

bibernik

Shtypës piperi

-

mlin za biber

Shtypës piperi

-

pita

Byrek

-

kokice

Kokoshka

-

čips

Cifla patatesh

-

čokoladna bonbona

Kek me arra dhe bajame

-

slani štapići

Gjevrek shkopi

-

suvo grožđe

Rrush i thatë

-

salata

Sallatë

-

salama

Sallamë

-

losos

Salmon

-

slanik

Përzirës kripe

-

sendvič

Sanduiç

-

umak

Salcë

-

špageti

Spagetat

-

začin

Erëza

-

odrezak

Bifteku

-

torta od jagoda

Luleshtrydhe të prera

-

šećer

Sheqeri

-

porcija sladoleda

Akullore në filxhan

-

sjemenke suncokreta

Fara luledielli

-

torta

Tartë

-

tost

Dolli

-

posluga

Kamarier

-

orah

Arrë

-
apetit
Oreksi

-
predjelo
Meze

-
šunka
Proshutë

-
rođendanska torta
Tortë ditëlindjeje

-
biskvit
Biskota

-
roštiljska kobasica
Bratwurst

-
hljeb
Buka

-
doručak
Kafjalli

-
hljepčić
Simite

-
maslac
Gjalpë

-
kantina
Kafeteri

-
kolač
Tortë

-
bombon
Karamele

-
indijski orah
Arrë shqeme

-
sir
Djathi

-
žvakaća guma
Çamçakëz

-
piletina
Pula

-
čokolada
Çokollata

-
kokosov orah
Kokosi

-
kava u zrnu
Kokrra kafe

-
vrhnje
Kremë

-
kim
Qimnon

-
desert
Deserti

-
desert
Deserti

-
večera
Darka

-
jelo
Gjella

-
tijesto
Brumi

-
jaje
Veza

-
brašno
Mielli

-
pomfrit
Patatine të skuqura

-
jaje na oko
Vezë të fërguara

-
lješnjak
Lajthi

-
sladoled
Akullore

-
kečap
Keçap

-
lazanje
Lazanja

-
slatkiš od sladića
Jamball

-
ručak
Dreka

-
makaroni
Makarona

-
pire od krompira
Patate të shtypura

-
meso
Mishi

-
šampinjon
Këpurdha

-
tjestenina
Petë

-
zobene pahuljice
Miell tërshëre

-
paella
Paella

-
palačinka
Petulla

-
kikiriki
Kikiriku

-
biber
Piperi

-
bibernik
Shtypës piperi

-
mlin za biber
Shtypës piperi

-
kiseli krastavčić
Turshi

-
pita
Byrek

-
pizza
Pica

-
kokice
Kokoshka

-
krompir
Patate

-
čips
Cifla patatesh

-
čokoladna bonbona
Kek me arra dhe bajame

-
slani štapići
Gjevrek shkopi

-
suvo grožđe
Rrush i thatë

-
riža
Oriz

-
pečena svinjetina
Rosto derri

-
salata
Sallatë

-
salama
Sallamë

-
losos
Salmon

-
slanik
Përzirës kripe

-
sendvič
Sanduiç

-
umak
Salcë

-
kobasica
Suxhuk

-
sezam
Susam

-
supa
Supa

-
špageti
Spagetat

-
začin
Erëza

-
odrezak
Bifteku

-
torta od jagoda
Luleshtrydhe të prera

-
šećer
Sheqeri

-
porcija sladoleda
Akullore në filxhan

-
sjemenke suncokreta
Fara luledielli

-
suši
Sushi

-
torta
Tartë

-
tost
Dolli

-
oblande
Pite

-
posluga
Kamarier

-
orah
Arrë