Ushqimi     
Food

-

appetite +

Oreksi

-

appetizer +

Meze

-

bacon +

Proshutë

-

birthday cake +

Tortë ditëlindjeje

-

biscuit +

Biskota

-

bratwurst +

Bratwurst

-

bread +

Buka

-

breakfast +

Kafjalli

-

bun +

Simite

-

butter +

Gjalpë

-

cafeteria +

Kafeteri

-

cake +

Tortë

-

candy +

Karamele

-

cashew nut +

Arrë shqeme

-

cheese +

Djathi

-

chewing gum +

Çamçakëz

-

chicken +

Pula

-

chocolate +

Çokollata

-

coconut +

Kokosi

-

coffee beans +

Kokrra kafe

-

cream +

Kremë

-

cumin +

Qimnon

-

dessert +

Deserti

-

dessert +

Deserti

-

dinner +

Darka

-

dish +

Gjella

-

dough +

Brumi

-

egg +

Veza

-

flour +

Mielli

-

French fries +

Patatine të skuqura

-

fried egg +

Vezë të fërguara

-

hazelnut +

Lajthi

-

ice cream +

Akullore

-

ketchup +

Keçap

-

lasagna +

Lazanja

-

licorice +

Jamball

-

lunch +

Dreka

-

macaroni +

Makarona

-

mashed potatoes +

Patate të shtypura

-

meat +

Mishi

-

mushroom +

Këpurdha

-

noodle +

Petë

-

oatmeal +

Miell tërshëre

-

paella +

Paella

-

pancake +

Petulla

-

peanut +

Kikiriku

-

pepper +

Piperi

-

pepper shaker +

Shtypës piperi

-

peppermill +

Shtypës piperi

-

pickle +

Turshi

-

pie +

Byrek

-

pizza +

Pica

-

popcorn +

Kokoshka

-

potato +

Patate

-

potato chips +

Cifla patatesh

-

praline +

Kek me arra dhe bajame

-

pretzel sticks +

Gjevrek shkopi

-

raisin +

Rrush i thatë

-

rice +

Oriz

-

roast pork +

Rosto derri

-

salad +

Sallatë

-

salami +

Sallamë

-

salmon +

Salmon

-

salt shaker +

Përzirës kripe

-

sandwich +

Sanduiç

-

sauce +

Salcë

-

sausage +

Suxhuk

-

sesame +

Susam

-

soup +

Supa

-

spaghetti +

Spagetat

-

spice +

Erëza

-

steak +

Bifteku

-

strawberry tart +

Luleshtrydhe të prera

-

sugar +

Sheqeri

-

sundae +

Akullore në filxhan

-

sunflower seeds +

Fara luledielli

-

sushi +

Sushi

-

tart +

Tartë

-

toast +