Ushqimi     
‫غذا

-

‫نیمرو
nimroo

Vezë të fërguara

-

‫جو
jo

Miell tërshëre

-

‫چیپس
chips

Cifla patatesh

-

‫شکلات
shokolât

Kek me arra dhe bajame

-

‫بستنی
bastani

Akullore në filxhan

-
‫اشتها
eshtehâ
Oreksi

-
‫اشتها آور
eshtehâ âvar
Meze

-
‫گوشت خوک
goosht-e khook
Proshutë

-
‫کیک تولد
keyk-e tavalod
Tortë ditëlindjeje

-
‫بیسکویت
biskuit
Biskota

-
‫سوسیس
sosis
Bratwurst

-
‫نان
nân
Buka

-
‫صبحانه
sobhâne
Kafjalli

-
‫نان
nân
Simite

-
‫کره
kare
Gjalpë

-
‫کافه تریا
kâfe teriâ
Kafeteri

-
‫کیک
keyk
Tortë

-
‫آب نبات
âb nabât
Karamele

-
‫بادام هندی
bâdâm hendi
Arrë shqeme

-
‫پنیر
panir
Djathi

-
‫آدامس
âdâms
Çamçakëz

-
‫مرغ
morgh
Pula

-
‫شکلات
shokolât
Çokollata

-
‫نارگیل
nârgil
Kokosi

-
‫دانه قهوه
dâne-ye ghahve
Kokrra kafe

-
‫خامه
khâme
Kremë

-
‫زیره
zire
Qimnon

-
‫دسر
deser
Deserti

-
‫دسر
deser
Deserti

-
‫شام
shâm
Darka

-
‫وعده غذایی
va'de-ye ghazâ-i
Gjella

-
‫خمیر
khamir
Brumi

-
‫تخم مرغ
tokhm-e morgh
Veza

-
‫آرد
ârd
Mielli

-
‫سیب زمین سرخ کرده
sib zamini sorkh karde
Patatine të skuqura

-
‫نیمرو
nimroo
Vezë të fërguara

-
‫فندق
fandogh
Lajthi

-
‫بستنی
bastani
Akullore

-
‫سس گوجه فرنگی
sose goje farangi
Keçap

-
‫لازانیا
lâzâniâ
Lazanja

-
‫پاستیل
pâstil
Jamball

-
‫ناهار
nâhâr
Dreka

-
‫ماکارونی
mâkâroni
Makarona

-
‫پوره سیب زمینی
poore-ye sib zamani
Patate të shtypura

-
‫گوشت
goosht
Mishi

-
‫قارچ
ghârch
Këpurdha

-
‫ماکارونی
mâkâroni
Petë

-
‫جو
jo
Miell tërshëre

-
‫پلو اسپانیایی
polo-e espâniâ-i
Paella

-
‫پن کیک
pan keyk
Petulla

-
‫بادام زمینی
bâdâm zamini
Kikiriku

-
‫فلفل
felfel
Piperi

-
‫فلفل دان
felfel dân
Shtypës piperi

-
‫آسیاب فلفل
âsiâb-e felfel
Shtypës piperi

-
‫خیارشور
khiâr shoor
Turshi

-
‫پاستته
pâstete
Byrek

-
‫پیتزا
pitzâ
Pica

-
‫پاپ کورن
pâp korn
Kokoshka

-
‫سیب زمینی
sib zamini
Patate

-
‫چیپس
chips
Cifla patatesh

-
‫شکلات
shokolât
Kek me arra dhe bajame

-
‫چوب شور
choob shoor
Gjevrek shkopi

-
‫کشمش
keshmesh
Rrush i thatë

-
‫برنج
berenj
Oriz

-
‫گوشت خوک کبابی
goosht-e khook-e kabâbi
Rosto derri

-
‫سالاد
sâlâd
Sallatë

-
‫کالباس سالامی
kâlbâs-e sâlâmi
Sallamë

-
‫ماهی آزاد
mâhi âzâd
Salmon

-
‫نمکدان
namak dân
Përzirës kripe

-
‫ساندویچ
sândevich
Sanduiç

-
‫سُس
sos
Salcë

-
‫سوسیس
sosis
Suxhuk

-
‫کنجد
konjed
Susam

-
‫سوپ
soop
Supa

-
‫اسپاگتی
espâgheti
Spagetat

-
‫ادویه
advie
Erëza

-
‫استیک
esteyk
Bifteku

-
‫کیک توت فرنگی
keyk-e toot farangi
Luleshtrydhe të prera

-
‫شکر
shekar
Sheqeri

-
‫بستنی
bastani
Akullore në filxhan

-
‫تخمه آفتاب گردان
tokhme-ye âftâb gardân
Fara luledielli

-
‫سوشی
sooshi
Sushi

-
‫کیک
keyk
Tartë

-
‫نان تست
nân-e tost
Dolli

-
‫وافل
vâfel
Pite

-
‫گارسون
gârson
Kamarier

-
‫گردو
gerdoo
Arrë