Ushqimi     
Hrana

-

apetit +

Oreksi

-

predjelo +

Meze

-

šunka +

Proshutë

-

rođendanska torta +

Tortë ditëlindjeje

-

keks +

Biskota

-

kobasica za roštilj +

Bratwurst

-

kruh +

Buka

-

doručak +

Kafjalli

-

pecivo +

Simite

-

maslac +

Gjalpë

-

kafeterija +

Kafeteri

-

kolač +

Tortë

-

bombon +

Karamele

-

kašu orah +

Arrë shqeme

-

sir +

Djathi

-

žvakaća guma +

Çamçakëz

-

piletina +

Pula

-

čokolada +

Çokollata

-

kokosov orah +

Kokosi

-

zrna kave +

Kokrra kafe

-

krema +

Kremë

-

kumin +

Qimnon

-

desert +

Deserti

-

desert +

Deserti

-

večera +

Darka

-

jelo +

Gjella

-

tijesto +

Brumi

-

jaje +

Veza

-

brašno +

Mielli

-

pomfrit +

Patatine të skuqura

-

prženo jaje +

Vezë të fërguara

-

lješnjak +

Lajthi

-

sladoled +

Akullore

-

kečap +

Keçap

-

lazanje +

Lazanja

-

slatkiš +

Jamball

-

ručak +

Dreka

-

makaroni +

Makarona

-

pire krumpir +

Patate të shtypura

-

meso +

Mishi

-

gljiva +

Këpurdha

-

tjestenina +

Petë

-

zobena pahuljice +

Miell tërshëre

-

paella +

Paella

-

palačinka +

Petulla

-

kikiriki +

Kikiriku

-

papar +

Piperi

-

staklenka za papar +

Shtypës piperi

-

mlin za papar +

Shtypës piperi

-

krastavac +

Turshi

-

pita +

Byrek

-

pizza +

Pica

-

kokice +

Kokoshka

-

krumpir +

Patate

-

čips +

Cifla patatesh

-

praline +

Kek me arra dhe bajame

-

slani štapići +

Gjevrek shkopi

-

grožđice +

Rrush i thatë

-

riža +

Oriz

-

pečena svinjetina +

Rosto derri

-

salata +

Sallatë

-

salama +

Sallamë

-

losos +

Salmon

-

soljenka +

Përzirës kripe

-

sendvič +

Sanduiç

-

umak +

Salcë

-

kobasica +

Suxhuk

-

sezam +

Susam

-

juha +

Supa

-

špageti +

Spagetat

-

začin +

Erëza

-

odrezak +

Bifteku

-

kolač od jagode +

Luleshtrydhe të prera

-

šećer +

Sheqeri

-

sladoledni kup +

Akullore në filxhan

-

sjemenke suncokreta +

Fara luledielli

-

sushi +

Sushi

-

torta +

Tartë

-

tost +