Ushqimi     
Hrana

-

apetit +

Oreksi

-

predjed +

Meze

-

šunka +

Proshutë

-

rojstnodnevna torta +

Tortë ditëlindjeje

-

piškot +

Biskota

-

pečenica +

Bratwurst

-

kruh +

Buka

-

zajtrk +

Kafjalli

-

štručka +

Simite

-

maslo +

Gjalpë

-

samopostrežna restavracija +

Kafeteri

-

torta +

Tortë

-

bombon +

Karamele

-

indijski orešček +

Arrë shqeme

-

sir +

Djathi

-

žvečilni gumi +

Çamçakëz

-

piščanec +

Pula

-

čokolada +

Çokollata

-

kokos +

Kokosi

-

kavna zrna +

Kokrra kafe

-

smetana +

Kremë

-

kumina +

Qimnon

-

sladica +

Deserti

-

posladek +

Deserti

-

večerja +

Darka

-

jed +

Gjella

-

testo +

Brumi

-

jajce +

Veza

-

moka +

Mielli

-

ocvrt krompir +

Patatine të skuqura

-

ocvrto jajce +

Vezë të fërguara

-

lešnik +

Lajthi

-

sladoled +

Akullore

-

kečap +

Keçap

-

lazanja +

Lazanja

-

lakrica +

Jamball

-

kosilo +

Dreka

-

testenine +

Makarona

-

pire krompir +

Patate të shtypura

-

meso +

Mishi

-

šampinjon +

Këpurdha

-

testenina +

Petë

-

ovseni kosmiči +

Miell tërshëre

-

paela +

Paella

-

palačinka +

Petulla

-

arašid +

Kikiriku

-

poper +

Piperi

-

poprnica +

Shtypës piperi

-

mlin za poper +

Shtypës piperi

-

kisla kumarica +

Turshi

-

pita +

Byrek

-

pica +

Pica

-

pokovka +

Kokoshka

-

krompir +

Patate

-

čips +

Cifla patatesh

-

pralina +

Kek me arra dhe bajame

-

slane palčke +

Gjevrek shkopi

-

rozina +

Rrush i thatë

-

riž +

Oriz

-

svinjska pečenka +

Rosto derri

-

solata +

Sallatë

-

salama +

Sallamë

-

losos +

Salmon

-

solnica +

Përzirës kripe

-

sendvič +

Sanduiç

-

omaka +

Salcë

-

klobasa +

Suxhuk

-

sezam +

Susam

-

juha +

Supa

-

špageti +

Spagetat

-

začimba +

Erëza

-

zrezek +

Bifteku

-

jagodna torta +

Luleshtrydhe të prera

-

sladkor +

Sheqeri

-

sladoledna kupa +

Akullore në filxhan

-

semena sončnic +

Fara luledielli

-

suši +

Sushi

-

torta +

Tartë

-

opečen kruh +