Ushqimi     
Mat

-

aptit +

Oreksi

-

förrätt +

Meze

-

bacon +

Proshutë

-

födelsedagstårta +

Tortë ditëlindjeje

-

kaka +

Biskota

-

grillkorv +

Bratwurst

-

bröd +

Buka

-

frukost +

Kafjalli

-

bulle +

Simite

-

smör +

Gjalpë

-

cafeteria +

Kafeteri

-

kaka +

Tortë

-

godis +

Karamele

-

cashewnöt +

Arrë shqeme

-

ost +

Djathi

-

tuggummi +

Çamçakëz

-

kyckling +

Pula

-

choklad +

Çokollata

-

kokos +

Kokosi

-

kaffebönor +

Kokrra kafe

-

grädde +

Kremë

-

kummin +

Qimnon

-

efterrätt +

Deserti

-

dessert +

Deserti

-

middag +

Darka

-

maträtt +

Gjella

-

deg +

Brumi

-

ägg +

Veza

-

mjöl +

Mielli

-

pommes frites +

Patatine të skuqura

-

stekt ägg +

Vezë të fërguara

-

hasselnöt +

Lajthi

-

glass +

Akullore

-

ketchup +

Keçap

-

lasagne +

Lazanja

-

lakrits +

Jamball

-

lunch +

Dreka

-

makaroner +

Makarona

-

potatismos +

Patate të shtypura

-

kött +

Mishi

-

champinjon +

Këpurdha

-

pasta +

Petë

-

havregryn +

Miell tërshëre

-

paella +

Paella

-

pannkaka +

Petulla

-

jordnöt +

Kikiriku

-

paprika +

Piperi

-

pepparkar +

Shtypës piperi

-

pepparkvarn +

Shtypës piperi

-

ättiksgurka +

Turshi

-

paj +

Byrek

-

pizza +

Pica

-

popcorn +

Kokoshka

-

potatis +

Patate

-

potatischips +

Cifla patatesh

-

pralin +

Kek me arra dhe bajame

-

salta pinnar +

Gjevrek shkopi

-

russin +

Rrush i thatë

-

ris +

Oriz

-

fläskstek +

Rosto derri

-

sallad +

Sallatë

-

salami +

Sallamë

-

lax +

Salmon

-

saltkar +

Përzirës kripe

-

smörgås +

Sanduiç

-

sås +

Salcë

-

korv +

Suxhuk

-

sesam +

Susam

-

soppa +

Supa

-

spagetti +

Spagetat

-

krydda +

Erëza

-

biff +

Bifteku

-

jordgubbstårta +

Luleshtrydhe të prera

-

socker +

Sheqeri

-

glassbägare +

Akullore në filxhan

-

solrosfrön +

Fara luledielli

-

sushi +

Sushi

-

tårta +

Tartë

-

rostat bröd +