Mat     
Ushqimi

-

Oreksi +

aptit

-

Meze +

förrätt

-

Proshutë +

bacon

-

Tortë ditëlindjeje +

födelsedagstårta

-

Biskota +

kaka

-

Bratwurst +

grillkorv

-

Buka +

bröd

-

Kafjalli +

frukost

-

Simite +

bulle

-

Gjalpë +

smör

-

Kafeteri +

cafeteria

-

Tortë +

kaka

-

Karamele +

godis

-

Arrë shqeme +

cashewnöt

-

Djathi +

ost

-

Çamçakëz +

tuggummi

-

Pula +

kyckling

-

Çokollata +

choklad

-

Kokosi +

kokos

-

Kokrra kafe +

kaffebönor

-

Kremë +

grädde

-

Qimnon +

kummin

-

Deserti +

efterrätt

-

Deserti +

dessert

-

Darka +

middag

-

Gjella +

maträtt

-

Brumi +

deg

-

Veza +

ägg

-

Mielli +

mjöl

-

Patatine të skuqura +

pommes frites

-

Vezë të fërguara +

stekt ägg

-

Lajthi +

hasselnöt

-

Akullore +

glass

-

Keçap +

ketchup

-

Lazanja +

lasagne

-

Jamball +

lakrits

-

Dreka +

lunch

-

Makarona +

makaroner

-

Patate të shtypura +

potatismos

-

Mishi +

kött

-

Këpurdha +

champinjon

-

Petë +

pasta

-

Miell tërshëre +

havregryn

-

Paella +

paella

-

Petulla +

pannkaka

-

Kikiriku +

jordnöt

-

Piperi +

paprika

-

Shtypës piperi +

pepparkar

-

Shtypës piperi +

pepparkvarn

-

Turshi +

ättiksgurka

-

Byrek +

paj

-

Pica +

pizza

-

Kokoshka +

popcorn

-

Patate +

potatis

-

Cifla patatesh +

potatischips

-

Kek me arra dhe bajame +

pralin

-

Gjevrek shkopi +

salta pinnar

-

Rrush i thatë +

russin

-

Oriz +

ris

-

Rosto derri +

fläskstek

-

Sallatë +

sallad

-

Sallamë +

salami

-

Salmon +

lax

-

Përzirës kripe +

saltkar

-

Sanduiç +

smörgås

-

Salcë +

sås

-

Suxhuk +

korv

-

Susam +

sesam

-

Supa +

soppa

-

Spagetat +

spagetti

-

Erëza +

krydda

-

Bifteku +

biff

-

Luleshtrydhe të prera +

jordgubbstårta

-

Sheqeri +

socker

-

Akullore në filxhan +

glassbägare

-

Fara luledielli +

solrosfrön

-

Sushi +

sushi

-

Tartë +

tårta

-

Dolli +