Gıda     
Ushqimi

-

Oreksi +

iştah

-

Meze +

meze

-

Proshutë +

pastırma

-

Tortë ditëlindjeje +

doğum günü pastası

-

Biskota +

bisküvi

-

Bratwurst +

sosis

-

Buka +

ekmek

-

Kafjalli +

kahvaltı

-

Simite +

ekmek

-

Gjalpë +

tereyağı

-

Kafeteri +

kafeterya

-

Tortë +

kek

-

Karamele +

şeker

-

Arrë shqeme +

kaju fıstığı

-

Djathi +

peynir

-

Çamçakëz +

sakız

-

Pula +

tavuk

-

Çokollata +

çikolata

-

Kokosi +

hindistan cevizi

-

Kokrra kafe +

kahve çekirdekleri

-

Kremë +

krem

-

Qimnon +

kimyon

-

Deserti +

tatlı

-

Deserti +

tatlı

-

Darka +

akşam yemeği

-

Gjella +

çanak

-

Brumi +

hamur

-

Veza +

yumurta

-

Mielli +

un

-

Patatine të skuqura +

patates kızartması

-

Vezë të fërguara +

sahanda yumurta

-

Lajthi +

fındık

-

Akullore +

dondurma

-

Keçap +

ketçap

-

Lazanja +

lazanya

-

Jamball +

meyan

-

Dreka +

öğle yemeği

-

Makarona +

makarna

-

Patate të shtypura +

patates püresi

-

Mishi +

et

-

Këpurdha +

mantar

-

Petë +

şehriye

-

Miell tërshëre +

yulaf ezmesi

-

Paella +

paella

-

Petulla +

pancake

-

Kikiriku +

fıstık

-

Piperi +

biber

-

Shtypës piperi +

biber çalkalayıcı

-

Shtypës piperi +

biber öğütücü

-

Turshi +

turşu

-

Byrek +

pasta

-

Pica +

pizza

-

Kokoshka +

patlamış mısır

-

Patate +

patates

-

Cifla patatesh +

patates cipsi

-

Kek me arra dhe bajame +

pralin

-

Gjevrek shkopi +

tuzlu kraker

-

Rrush i thatë +

kuru üzüm

-

Oriz +

pirinç

-

Rosto derri +

domuz kızartma

-

Sallatë +

salata

-

Sallamë +

salam

-

Salmon +

somon

-

Përzirës kripe +

tuz çalkalayıcı

-

Sanduiç +

sandviç

-

Salcë +

sos

-

Suxhuk +

sosis

-

Susam +

susam

-

Supa +

çorba

-

Spagetat +

spagetti

-

Erëza +

baharat

-

Bifteku +

biftek

-

Luleshtrydhe të prera +

çilekli tart

-

Sheqeri +

şeker

-

Akullore në filxhan +

dondurma

-

Fara luledielli +

ayçiçeği çekirdeği

-

Sushi +

suşi

-

Tartë +

turta

-

Dolli +