• Learn vocabulary
    Научете го вокабуларот со 50LANGUAGES.
    Учете преку вашиот мајчин јазик!

42 БЕСПЛАТНИ вокабуларни теми со повеќе од 1900 зборови, на повеќе од 50 јазици - персиски

Теми како што се чувства, животни, спортови, алати, сообраќај и многу други ...Изберете ја категоријата која сакате да ја научите

-

‫احساسات
ehsâsât +

Чувства


-

‫حیوانات
heyvânât +

Животни


-

‫ورزش
varzesh +

Спорт


-

‫موسیقی
moosighi +

Музика


-

‫دفتر کار
daftar-e kâr +

Канцеларија


-

‫نوشیدنی ها
nooshidani-hâ +

Пијалоци


-

‫مردم
mardom +

Луѓе


-

‫زمان
zamân +

Време


-

‫محیط
mohit +

Животна средина


-

‫بسته بندی
baste-bandi +

Пакување


-

‫ابزار
abzâr +

Алатки


-

‫ترافیک
terâfik +

Сообраќај


-

‫میوه ها
mive-hâ +

Овошје


-

‫فراغت
ferâghat +

Слободно време


-

‫نظامی
nezâmi +

Воjска


-

‫لباس
lebâs +

Облека


-

‫ارتباط
ertebât +

Комуникација


-

‫تکنولوژی
teknolojhi +

Технологија


-

‫خانه
khâne +

Стан


-

‫غذا
ghazâ +

Храна


-

‫مشاغل
mashâghel +

Професии


-

‫سبزیجات
sabzijât +

Зеленчук


-

‫اشیاء
ashiyâ +

Објекти


-

‫آموزش و پرورش
âmoozesh o parvaresh +

Образование


-

‫بدن
badan +

Тело


-

‫طبیعت
tabi'at +

Природа


-

‫امور مالی
omoor-e mâli +

Финансии


-

‫مبل
mobl +

Мебел


-

‫دین
din +

Религија


-

‫گیاهان
giâhân +

Растенија


-

‫انتزاعی
entezâ'i +

Апстрактни поими


-

‫وسایل آشپزخانه
vasâyel-e âshpazkhâne +

Кујнски апарати


-

‫مصالح
masâleh +

Материјали


-

‫سلامت
salâmat +

Здравје


-

‫اتومبیل
otomobil +

Автомобил


-

‫هنر
honar +

Уметност


-

‫شهر
shahr +

Град


-

‫هوا
havâ +

Време


-

‫خرید
kharid +

Купување


-

‫معماری
me'mâri +

Архитектура


-

‫حیوانات بزرگ
heyvânât-e bozorg +

Големи животни


-

‫حیوانات کوچک
heyvânât-e koochak +

Мали животни
Сакате да научите нов јазик? Тоа е толку лесно со 50LANGUAGES! Изберете од листата на повеќе од 50 јазици. Но учете преку својот мајчин јазик. - Тоа е целосно бесплатно!