Hrana     
Ushqimi

-

Oreksi +

apetit

-

Meze +

predjed

-

Proshutë +

šunka

-

Tortë ditëlindjeje +

rojstnodnevna torta

-

Biskota +

piškot

-

Bratwurst +

pečenica

-

Buka +

kruh

-

Kafjalli +

zajtrk

-

Simite +

štručka

-

Gjalpë +

maslo

-

Kafeteri +

samopostrežna restavracija

-

Tortë +

torta

-

Karamele +

bombon

-

Arrë shqeme +

indijski orešček

-

Djathi +

sir

-

Çamçakëz +

žvečilni gumi

-

Pula +

piščanec

-

Çokollata +

čokolada

-

Kokosi +

kokos

-

Kokrra kafe +

kavna zrna

-

Kremë +

smetana

-

Qimnon +

kumina

-

Deserti +

sladica

-

Deserti +

posladek

-

Darka +

večerja

-

Gjella +

jed

-

Brumi +

testo

-

Veza +

jajce

-

Mielli +

moka

-

Patatine të skuqura +

ocvrt krompir

-

Vezë të fërguara +

ocvrto jajce

-

Lajthi +

lešnik

-

Akullore +

sladoled

-

Keçap +

kečap

-

Lazanja +

lazanja

-

Jamball +

lakrica

-

Dreka +

kosilo

-

Makarona +

testenine

-

Patate të shtypura +

pire krompir

-

Mishi +

meso

-

Këpurdha +

šampinjon

-

Petë +

testenina

-

Miell tërshëre +

ovseni kosmiči

-

Paella +

paela

-

Petulla +

palačinka

-

Kikiriku +

arašid

-

Piperi +

poper

-

Shtypës piperi +

poprnica

-

Shtypës piperi +

mlin za poper

-

Turshi +

kisla kumarica

-

Byrek +

pita

-

Pica +

pica

-

Kokoshka +

pokovka

-

Patate +

krompir

-

Cifla patatesh +

čips

-

Kek me arra dhe bajame +

pralina

-

Gjevrek shkopi +

slane palčke

-

Rrush i thatë +

rozina

-

Oriz +

riž

-

Rosto derri +

svinjska pečenka

-

Sallatë +

solata

-

Sallamë +

salama

-

Salmon +

losos

-

Përzirës kripe +

solnica

-

Sanduiç +

sendvič

-

Salcë +

omaka

-

Suxhuk +

klobasa

-

Susam +

sezam

-

Supa +

juha

-

Spagetat +

špageti

-

Erëza +

začimba

-

Bifteku +

zrezek

-

Luleshtrydhe të prera +

jagodna torta

-

Sheqeri +

sladkor

-

Akullore në filxhan +

sladoledna kupa

-

Fara luledielli +

semena sončnic

-

Sushi +

suši

-

Tartë +

torta

-

Dolli +