Ushqimi     
Ruoka

-

pekoni

Proshutë

-

syntymäpäiväkakku

Tortë ditëlindjeje

-

keksi

Biskota

-

bratwurst

Bratwurst

-

aamiainen

Kafjalli

-

voi

Gjalpë

-

kahvila

Kafeteri

-

kakku

Tortë

-

karkki

Karamele

-

juusto

Djathi

-

purukumi

Çamçakëz

-

suklaa

Çokollata

-

kahvinpavut

Kokrra kafe

-

kerma

Kremë

-

kumina

Qimnon

-

jauhot

Mielli

-

ranskalaiset

Patatine të skuqura

-

paistettu kananmuna

Vezë të fërguara

-

lasagne

Lazanja

-

makaroni

Makarona

-

perunasose

Patate të shtypura

-

liha

Mishi

-

sieni

Këpurdha

-

kaurahiutaleet

Miell tërshëre

-

paella

Paella

-

pippurisirotin

Shtypës piperi

-

pippurimylly

Shtypës piperi

-

popcorn

Kokoshka

-

peruna

Patate

-

perunalastut

Cifla patatesh

-

konvehti

Kek me arra dhe bajame

-

suolatikut

Gjevrek shkopi

-

rusina

Rrush i thatë

-

porsaanpaisti

Rosto derri

-

salaatti

Sallatë

-

salami

Sallamë

-

lohi

Salmon

-

suolasirotin

Përzirës kripe

-

voileipä

Sanduiç

-

spagetti

Spagetat

-

mauste

Erëza

-

pihvi

Bifteku

-

mansikkatorttu

Luleshtrydhe të prera

-

sokeri

Sheqeri

-

jäätelöannos

Akullore në filxhan

-

torttu

Tartë

-
ruokahalu
Oreksi

-
alkuruoka
Meze

-
pekoni
Proshutë

-
syntymäpäiväkakku
Tortë ditëlindjeje

-
keksi
Biskota

-
bratwurst
Bratwurst

-
leipä
Buka

-
aamiainen
Kafjalli

-
sämpylä
Simite

-
voi
Gjalpë

-
kahvila
Kafeteri

-
kakku
Tortë

-
karkki
Karamele

-
cashew-pähkinä
Arrë shqeme

-
juusto
Djathi

-
purukumi
Çamçakëz

-
kana
Pula

-
suklaa
Çokollata

-
kookospähkinä
Kokosi

-
kahvinpavut
Kokrra kafe

-
kerma
Kremë

-
kumina
Qimnon

-
jälkiruoka
Deserti

-
jälkiruoka
Deserti

-
illallinen
Darka

-
ruokalaji
Gjella

-
taikina
Brumi

-
muna
Veza

-
jauhot
Mielli

-
ranskalaiset
Patatine të skuqura

-
paistettu kananmuna
Vezë të fërguara

-
hasselpähkinä
Lajthi

-
jäätelö
Akullore

-
tomaattikastike
Keçap

-
lasagne
Lazanja

-
lakritsi
Jamball

-
lounas
Dreka

-
makaroni
Makarona

-
perunasose
Patate të shtypura

-
liha
Mishi

-
sieni
Këpurdha

-
nuudeli
Petë

-
kaurahiutaleet
Miell tërshëre

-
paella
Paella

-
ohukaiset
Petulla

-
maapähkinä
Kikiriku

-
pippuri
Piperi

-
pippurisirotin
Shtypës piperi

-
pippurimylly
Shtypës piperi

-
suolakurkku
Turshi

-
piirakka
Byrek

-
pitsa
Pica

-
popcorn
Kokoshka

-
peruna
Patate

-
perunalastut
Cifla patatesh

-
konvehti
Kek me arra dhe bajame

-
suolatikut
Gjevrek shkopi

-
rusina
Rrush i thatë

-
riisi
Oriz

-
porsaanpaisti
Rosto derri

-
salaatti
Sallatë

-
salami
Sallamë

-
lohi
Salmon

-
suolasirotin
Përzirës kripe

-
voileipä
Sanduiç

-
kastike
Salcë

-
makkara
Suxhuk

-
seesami
Susam

-
keitto
Supa

-
spagetti
Spagetat

-
mauste
Erëza

-
pihvi
Bifteku

-
mansikkatorttu
Luleshtrydhe të prera

-
sokeri
Sheqeri

-
jäätelöannos
Akullore në filxhan

-
auringonkukan siemenet
Fara luledielli

-
sushi
Sushi

-
torttu
Tartë

-
paahtoleipä
Dolli

-
vohveli
Pite

-
tarjoilija
Kamarier

-
saksanpähkinä
Arrë