eesti » inglise UK   Kodus


17 [seitseteist]

Kodus

-

+ 17 [seventeen]

+ Around the house

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Siin on meie maja. Ou- h---- i- h---. +
Üleval on katus. Th- r--- i- o- t--. +
All on kelder. Th- b------- i- b----. +
   
Maja taga on aed. Th--- i- a g----- b----- t-- h----. +
Maja ees ei ole tänavat. Th--- i- n- s----- i- f---- o- t-- h----. +
Maja kõrval on puud. Th--- a-- t---- n--- t- t-- h----. +
   
Siin on minu korter. My a-------- i- h---. +
Siin on köök ja vannituba. Th- k------ a-- b------- a-- h---. +
Seal on elutuba ja magamistuba. Th- l----- r--- a-- b------ a-- t----. +
   
Välisuks on lukus. Th- f---- d--- i- c-----. +
Kuid aknad on lahti. Bu- t-- w------ a-- o---. +
Täna on kuum. It i- h-- t----. +
   
Me lähme elutuppa. We a-- g---- t- t-- l----- r---. +
Seal on diivan ja tugitool. Th--- i- a s--- a-- a- a------- t----. +
Võtke istet! Pl----- s-- d---! +
   
Seal on minu arvuti. My c------- i- t----. +
Seal seisab mu stereosüsteem. My s----- i- t----. +
Telekas on täiesti uus. Th- T- s-- i- b---- n--. +
   

Sõna ja sõnavara

Igal keelel on oma sõnavara. Sõnavara koosneb kindlast hulgast sõnadest. Sõna on sõltumatu keeleline üksus. Sõnad on alati selge tähendus. See eristab neid helidest ja silpidest. Sõnade arv on igas keeles erinev. Inglise keeles on näiteks palju sõnu. Võib isegi öelda, et inglise keel on sõnavara poolest maailmameister. Praegu on inglise keeles arvatavasti rohkem kui miljon sõna. Oxfordi inglise keele sõnaraamatus on üle 600000 sõna. Hiina, hispaania ja vene keeles on palju vähem. Keele sõnavara sõltub ka selle ajaloost. Inglise keelt on mõjutanud mitmed teised keeled ja kultuurid.

Seetõttu on inglise keele sõnavara märkimiväärselt kasvanud. Aga inglise sõnavara kasvab ka tänapäeval. Ekspertide hinnangul lisandub iga päev 15 uut sõna. Kõige rohkem pärinevad need uuest meediast. Teaduslik terminoloogia on välja arvatud. Sest keemiaalane terminoloogia sisaldab juba üksi tuhandeid sõnu. Peaaegu igas keeles kasutatakse pikemaid sõnu vähem kui lühemaid sõnu. Ja enamik kõnelejaid kasutab vaid mõnd sõna. Sellepärast valime me aktiivse ja passiivse sõnavara vahel. Passiivne sõnavara sisaldab sõnu, mida mõistame. Kuid me kasutame neid harva või üldse mitte. Aktiivne sõnavara sisaldab sõnu, mida me kasutame regulaarselt. Lihtsate vestluste ja tekstide loomiseks piisab vähestest sõnadest. Inglise keeles läheb selleks tarvis vaid umbes 400 sõna ja 40 tegusõna. Nii et ärge muretsege, kui teie sõnavara on piiratud!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub afroaasia keelte rühma. See on lähemas suguluses araabia ja aramea keelega. _______ keel on emakeeleks 5 miljonile inimesele. Modernne _______ keel on siiski kunstlikult tekitatud keel. Selle põhi arenes ammu välja surnud vana_______ keelest. Sõnavara ja grammatika võeti osaliselt teistest keeltest üle. Nii ehitati vana_______ keel teadlikult modernseks standardkeeleks.

Selline plaanitud keelemuutus on kogu maailmas unikaalne. _______ keele märgisüsteem koosneb kaashäälikutekirjast. See tähendab, et tavaliselt täishäälikuid ei kirjutata. Nende jaoks ei ole eraldi tähti. _______ kirja loetakse paremalt vasakule. Nende märgid on pärit 3000 aastat vanast traditsioonist. Kes _______ keelt õpib, tutvub samaaegselt pisut kultuuriajalooga. Proovige ise järele!