eesti » inglise UK   Käskiv kõneviis 1


89 [kaheksakümmend üheksa]

Käskiv kõneviis 1

-

+ 89 [eighty-nine]

+ Imperative 1

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Sa oled nii laisk – ära ole nii laisk! Yo- a-- s- l--- – d---- b- s- l---! +
Sa magad nii kaua – ära maga nii kaua! Yo- s---- f-- s- l--- – d---- s---- s- l---! +
Sa tuled nii hilja – ära tule nii hilja! Yo- c--- h--- s- l--- – d---- c--- h--- s- l---! +
   
Sa naerad nii valjusti – ära naera nii valjusti! Yo- l---- s- l----- – d---- l---- s- l-----! +
Sa räägid liiga vaikselt – ära räägi nii vaikselt! Yo- s---- s- s----- – d---- s---- s- s-----! +
Sa jood liiga palju – ära joo nii palju! Yo- d---- t-- m--- – d---- d---- s- m---! +
   
Sa suitsetad liiga palju – ära suitseta nii palju! Yo- s---- t-- m--- – d---- s---- s- m---! +
Sa töötad liiga palju – ära tööta nii palju! Yo- w--- t-- m--- – d---- w--- s- m---! +
Sa sõidad liiga kiiresti – ära sõida nii kiiresti! Yo- d---- t-- f--- – d---- d---- s- f---! +
   
Tõuske üles, härra Müller! Ge- u-- M-. M-----! +
Võtke istet, härra Müller! Si- d---- M-. M-----! +
Jääge istuma, härra Müller! Re---- s------ M-. M-----! +
   
Kannatust! Be p------! +
Võtke endale aega! Ta-- y--- t---! +
Oodake üks hetk! Wa-- a m-----! +
   
Olge ettevaatlik! Be c------! +
Olge täpne! Be p-------! +
Ärge olge rumal! Do--- b- s-----! +
   

Hiina keel

Hiina keele kõnelejaid on maailmas kõige rohkem. Kuid pole olemas üht hiina keelt. Hiina keeli on mitu. Nad kõik kuuluvad sino-tiibeti keelte hulka. Hiina keelt räägib umbkaudu 1.3 miljardit inimest. Enamik neist elab Hiina Rahvavabariigis ja Taiwanis. Leidub ka palju riike, kus hiina keel on vähemuskeeleks. Kõige laialdasemalt kasutava keel Hiinas on kõrghiina keel. Antud kõrgetasemelist keelt kutsutakse ka mandariini keeleks. Mandariini keel on ametlik Hiina Rahvavabariigi keel. Teistele hiina keeltele viidatakse tihti kui dialektidele. Mandariini keelt räägitakse ka Taiwanis ja Singapuris. Mandariini keel on emakeeleks 850 miljonile inimesele.

Seda mõistab peaaegu kogu hiinakeelne elanikkond. Seepärast kasutavad erinevate dialektide esindajad just seda keelt suhtlemiseks. Kõigil hiinakeelsetele inimestel on ühtne kirjakeel. Hiina kirjakeel on 4000-5000 aastat vana. Seega on hiina keel kõige vanema kirjakeele traditsiooniga. Ka teised Aasia kultuurid on võtnud üle hiina kirjakeelt. Hiina hieroglüüfid on palju keerulisemad kui tähestikusüsteemid. Suuline hiinakeel aga pole üldse keeruline. Grammatika on üsna kiiresti õpitav. Seega teevad õppijad edusamme üsna kiiresti. Ja aina rohkem inimesi tahab õppida hiina keelt! Hiina keel on ka võõrkeelena muutumas aina tähtsamaks. Nüüdseks pakutakse hiina keele õpet juba igal pool. Leidke julgus, et ka ise hiina keelt õppida! Hiina keel on tuleviku keel...
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub romaani keelte hulka. See on lähedalt suguluses hispaania ja katalaani keelega. See arenes rooma sõdurite räägitud vulgaarladina keelest. Euroopa _______ keel on emakeeleks umbes 10 miljonile inimesele. See on aga ka üks tähtsamaid maailmakeeli... See ulatub _______ kui koloniaalvõimu minevikku. 15. ja 16. sajandil viis meresõitjaterahvus oma keele teistele mandritele.

Veel tänagi räägitakse mõnes Aafrika ja Aasia osas _______ keelt. Nende riikide keeled lähtuvad enamasti tugevasti euroopa eeskujust. Brasiilias on see teistmoodi. Seal räägitaval keelel on nii mõnigi eripära ning see kehtib eraldi variandina. Siiski saavad ******lased ja brasiillased tavaliselt teineteisest hästi aru. Üle maailma räägib _______ keelt kokku üle 240 miljoni inimese. Lisaks on olemas 20 kreoolkeelt, mis _______ keelel baseeruvad. _______ keel kuulub tänapäeval maailmakeelte hulka.