polski » angielski UK   Na łonie przyrody


26 [dwadzieścia sześć]

Na łonie przyrody

-

+ 26 [twenty-six]

+ In nature

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Widzisz tam tę wieżę? Do y-- s-- t-- t---- t----? +
Widzisz tam tę górę? Do y-- s-- t-- m------- t----? +
Widzisz tam tę wieś? Do y-- s-- t-- v------ t----? +
   
Widzisz tam tę rzekę? Do y-- s-- t-- r---- t----? +
Widzisz tam ten most? Do y-- s-- t-- b----- t----? +
Widzisz tam to jezioro? Do y-- s-- t-- l--- t----? +
   
Podoba mi się ten ptak. I l--- t--- b---. +
Podoba mi się to drzewo. I l--- t--- t---. +
Podoba mi się ten kamień. I l--- t--- s----. +
   
Podoba mi się ten park. I l--- t--- p---. +
Podoba mi się ten ogród. I l--- t--- g-----. +
Podoba mi się ten kwiat. I l--- t--- f-----. +
   
Uważam, że to jest ładne. I f--- t--- p-----. +
Uważam, że to jest interesujące. I f--- t--- i----------. +
Uważam, że to jest przepiękne. I f--- t--- g-------. +
   
Uważam, że to jest brzydkie. I f--- t--- u---. +
Uważam, że to jest nudne. I f--- t--- b-----. +
Uważam, że to jest straszne. I f--- t--- t-------. +
   

Języki a przysłowia

Każdy język ma swoje przysłowia. Tym samym są one ważną częścią narodowej tożsamości. W przysłowiach zawarte są wartości i normy jakiegoś kraju. Ich forma jest ogólnie znana i stała, a więc niezmienialna. Przysłowia są zawsze krótkie i dobitne. Często użyte są w nich metafory. Wiele przysłów zbudowanych jest też w stylu poetyckim. Większość z nich przekazuje nam rady lub reguły zachowań. Niektóre przysłowia okazują też wyraźną krytykę. Bardzo często wykorzystują stereotypy. Chodzi więc o rzekomo typowe prawdy dotyczące krajów i narodów. Przysłowia mają bardzo długą tradycję. Już Arystoteles sławił je jako krótkie filozoficzne mądrości.

W retoryce i literaturze są ważnym środkiem stylistycznym. Szczególne w nich jest to, że zawsze pozostają aktualne. W lingwistyce zajmuje się nimi oddzielna dyscyplina. Wiele przysłów istnieje w wielu językach. Mogą być one podobne do siebie leksykalnie. Ludzie różnych języków używają wtedy tych samych słów. Bellende Hunde beißen nicht, Perro que ladra no muerde, Szczekający pies nie gryzie. (DE-ES-PL). Inne przysłowia są zbliżone do siebie semantycznie. Oznacza to oddanie tej samej treści innymi słowami. Appeler un chat un chat, Dire pane al pane e vino al vino. (FR-IT) Przysłowia pomagają nam zrozumieć inne narody i kultury. Najbardziej interesujące są przysłowia, które istnieją na całym świecie. Dotyczą one "ogromnych" tematów ludzkiego życia. Takie przysłowia traktują więc o uniwersalnych doświadczeniach. Pokazują, że wszyscy jesteśmy podobni - nieważne, w jakim języku mówimy!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do wschodniej grupy języków bałkańskich. Mówi nim ponad 2 miliony ludzi. Najbliżej spokrewniony jest z litewskim. Mimo to języki te nie są do siebie bardzo podobne. Litwin z Łotyszem może porozumiewać się po rosyjsku. Również struktura języka _______ego jest mniej archaiczna niż litewskiego. W tradycyjnych pieśniach i wierszach można jeszcze spotkać wiele archaicznych elementów.

Wskazują one na przykład na pokrewieństwo _______ego z litewskim. Łotewskie słownictwo ma interesującą budowę. Zawiera wiele słów zapożyczonych z innych języków. Należą do nich przykładowo: niemiecki, szwedzki, rosyjski lub angielski. Niektóre słowa zostały utworzone całkiem niedawno, ponieważ dotychczas po prostu ich brakowało. Język _______ pisany jest alfabetem łacińskim i akcentowany na pierszej sylabie. Gramatyka ma wiele cech szczególnych, które nie występują w innych językach. Jej reguły są jednak zawsze jasne i jednoznaczne.