polski » angielski UK   Sprawunki


51 [pięćdziesiąt jeden]

Sprawunki

-

+ 51 [fifty-one]

+ Running errands

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Chcę iść do biblioteki. I w--- t- g- t- t-- l------. +
Chcę iść do księgarni. I w--- t- g- t- t-- b--------. +
Chcę iść do kiosku. I w--- t- g- t- t-- n-------- s----. +
   
Chcę wypożyczyć książkę. I w--- t- b----- a b---. +
Chcę kupić książkę. I w--- t- b-- a b---. +
Chcę kupić gazetę. I w--- t- b-- a n--------. +
   
Chcę iść do biblioteki, wypożyczyć książkę. I w--- t- g- t- t-- l------ t- b----- a b---. +
Chcę iść do księgarni, kupić książkę. I w--- t- g- t- t-- b-------- t- b-- a b---. +
Chcę iść do kiosku, kupić gazetę. I w--- t- g- t- t-- k---- / n-------- s---- t- b-- a n--------. +
   
Chcę iść do optyka. I w--- t- g- t- t-- o-------. +
Chcę iść do supermarketu. I w--- t- g- t- t-- s----------. +
Chcę iść do piekarni. I w--- t- g- t- t-- b-----. +
   
Chcę kupić okulary. I w--- t- b-- s--- g------. +
Chcę kupić owoce i warzywa. I w--- t- b-- f---- a-- v---------. +
Chcę kupić bułki i chleb. I w--- t- b-- r---- a-- b----. +
   
Chcę iść do optyka, (by) kupić okulary. I w--- t- g- t- t-- o------- t- b-- g------. +
Chcę iść do supermarketu, (by) kupić owoce i warzywa. I w--- t- g- t- t-- s---------- t- b-- f---- a-- v---------. +
Chcę iść do piekarni, (by) kupić bułki i chleb. I w--- t- g- t- t-- b---- t- b-- r---- a-- b----. +
   

Mniejszości językowe w Europie

W Europie mówi się wieloma różnymi językami. Większość z nich to języki indoeuropejskie. Obok dużych języków narodowych istnieje jeszcze wiele małych języków. Są to mniejszości językowe. Mniejszości językowe różnią się od języków urzędowych. Nie są jednak dialektami. Nie są też językami imigrantów. Mniejszości językowe są zawsze określone etnicznie. Oznacza to, że są to języki określonych grup narodowych. W Europie prawie w każdym kraju są mniejszości językowe. To około 40 języków w Unii Europejskiej. Niektórymi mniejszościami językowymi mówi się tylko w jednym kraju. Do nich należy na przykład łużycki w Niemczech.

Język romski ma natomiast użytkowników w wielu europejskich krajach. Mniejszości językowe mają szczególny status. Są bowiem używane przez stosunkowo małą grupę. Grupy te nie są w stanie zbudować własnych szkół. Również opublikowanie własnej literatury jest dla nich trudne. Wiele mniejszości językowych jest dlatego zagrożonych wymarciem. Unia Europejska chce chronić mniejszości językowe. Ponieważ każdy język jest ważną częścią kultury i tożsamości. Niektóre narody nie mają państwa i egzystują tylko jako mniejszości. Różne programy i projekty powinny wspierać ich języki. W ten sposób chce się zachować także kulturę tych małych grup etnicznych. Mimo to niektóre mniejszości językowe wkrótce znikną. Należy do nich też język liwski, używany w prowincji Łotwy. Jeszcze tylko około 20 ludzi to rodzimi użytkownicy języka liwskiego. Tym samym liwski to najmniejszy język Europy...
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do rodziny języków indoirańskich. Mówi się nim w Pakistanie i kilku stanach indyjskich. _______ jest językiem ojczystym dla około 60 milionów ludzi. W Pakistanie jest językiem narodowym. Również w Indiach uznany jest jako jeden z 22 oficjalnych języków państwa. Jest bardzo blisko spokrewniony z językiem hindi. W zasadzie te dwa języki to tylko dwa socjolekty języka hindustani.

Powstał on z różnych języków w XIII w. w Indiach Północnych. _______ i hindi są dzisiaj dwoma niezależnymi językami. Osoby, mówiące w tych językach mogą bez problemu wzajemnie się porozumieć. To, co się wyraźnie różni, to systemy znaków. _______ pisany jest wersją alfabetu persko-arabskiego, hindi nie. Jako język literatury _______ ma wielkie znaczenie. Również w wielkich produkcjach filmowych jest bardzo często stosowany. Ucz się języka _______, to klucz do kultury Południowej Azji!