polski » hiszpański   Zwiedzanie miasta


42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

+ 42 [cuarenta y dos]

+ Una visita por la ciudad

42 [czterdzieści dwa]

Zwiedzanie miasta

-

42 [cuarenta y dos]

Una visita por la ciudad

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiespañol
Czy targ jest otwarty w niedzielę? ¿E--- a------ e- m------ l-- d-------? +
Czy targi są czynne w poniedziałki? ¿E--- a------ l- f---- l-- l----? +
Czy ta wystawa jest otwarta we wtorki? ¿E--- a------ l- e--------- l-- m-----? +
   
Czy zoo jest otwarte w środy? ¿E--- a------ e- z-------- l-- m--------? +
Czy to muzeum jest otwarte w czwartki? ¿E--- a------ e- m---- l-- j-----? +
Czy ta galeria jest otwarta w piątki? ¿E--- a------ l- g------ l-- v------? +
   
Czy można robić zdjęcia? ¿S- p----- t---- f----? +
Czy za wstęp trzeba płacić? ¿H-- q-- p---- e------? +
Ile kosztuje wstęp? ¿C----- v--- l- e------? +
   
Czy są zniżki dla grup? ¿H-- d-------- p--- g-----? +
Czy są zniżki dla dzieci? ¿H-- d-------- p--- n----? +
Czy są zniżki dla studentów? ¿H-- d-------- p--- e----------? +
   
Co to jest za budynek? ¿Q-- t--- d- e------- e- é---? +
Ile lat ma ten budynek? ¿D- h--- c----- e- e--- e-------? +
Kto zbudował ten budynek? ¿Q---- c-------- e--- e-------? +
   
Interesuję się architekturą. Me i------- l- a-----------. +
Interesuję się sztuką. Me i------- e- a---. +
Interesuję się malarstwem. Me i------- l- p------. +
   

Języki szybkie, języki wolne

Na świecie istnieje ponad 6 000 różnych języków. Wszystkie jednak mają taką samą funkcję. Pomagają nam w wymianie informacji. To dotyczy każdego języka w inny sposób. Ponieważ każdy język funkcjonuje według własnych reguł. Również szybkość, z jaką jest używany, różni się. Dowiedli tego naukowcy w różnych badaniach. W tym celu przetłumaczono krótkie teksty na kilka języków. Teksty te zostały później odczytane przez rodzimych użytkowników języka. Wynik był jednoznaczny. Japoński i hiszpański to najszybsze języki. W tych językach mówi się prawie 8 sylab na sekundę. Wyraźnie wolniej mówią Chińczycy.

Wypowiadają tylko 5 sylab na sekundę. Prędkość zależy od złożoności sylab. Kiedy sylaby są złożone, mówienie trwa dłużej. Niemiecki zawiera przykładowo 3 głoski na sylabę. Dlatego mówi się nim stosunkowo wolno. Szybkie mówienie nie oznacza jednak wiele informacji. Wręcz przeciwnie! W szybko wypowiadanych sylabach zawarte są tylko nieliczne informacje. Chociaż Japończycy mówią szybko, to wydają jednak mało treści. "Powolny" chiński wyraża natomiast dużo w niewielu słowach. Sylaby w języku angielskim też zawierają dużo informacji. Interesujące jest to, że badane języki są tak samo efektywne! Oznacza to, że kto mówi wolniej, więcej przekazuje informacji. A kto szybciej, potrzebuje więcej słów. W efekcie wszyscy dochodzą do celu prawie jednocześnie…
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków południowosłowiańskich. Jest językiem ojczystym dla około 2 milionów ludzi. Zamieszkują oni ******nię, Chorwację, Serbię, Austrię, Włochy i Węgry. W wielu miejscach podobny jest do czeskiego i słowackiego. Można również znaleźć wiele wpływów z serbochorwackiego. Chociaż ******nia jest małym krajem, występuje tam wiele różnych dialektów. Ma to związek z tym, że obszar ten ma za sobą bardzo zmienną historię.

Widać to również w słownictwie, które zawiera wiele obcych pojęć. _______ pisany jest alfabetem łacińskim. Gramatyka rozróżnia sześć przypadków i trzy rodzaje. Przy wymowie istnieją dwa oficjalne systemy głoskowe. Jeden z nich rozróżnia wysokie i głębokie tony. Kolejną cechą szczególną tego języka jest archaiczna struktura. W stosunku do innych języków ******ńcy byli bardzo otwarci. Tym bardziej cieszą się z zainteresowania ich językiem!