македонски » корејски   Во хотел – поплаки


28 [дваесет и осум]

Во хотел – поплаки

-

+ 28 [스물여덟]28 [seumul-yeodeolb]

+ 호텔에서 – 불평사항hotel-eseo – bulpyeongsahang

Кликнете за да го видите текстот:   
македонски한국어
Тушот не работи. 샤워-- 작- 안 해-.
s-------- j------ a- h----.
+
Нема топла вода. 더운-- 안 나--.
d--------- a- n-----.
+
Можете ли тоа да го поправите? 수리-- 수 있--?
s--------- s- i-------?
+
   
Во собата нема телефон. 방에 전-- 없--.
b----- j-------- e--------.
+
Во собата нема телевизор. 방에 T-- 없--.
b----- T--- e--------.
+
Собата нема балкон. 방이 발--- 없--.
b----- b-------- e--------.
+
   
Собата е премногу гласна. 방이 너- 시----.
b----- n---- s------------.
+
Собата е премногу мала. 방이 너- 작--.
b----- n---- j------.
+
Собата е премногу темна. 방이 너- 어---.
b----- n---- e-------.
+
   
Парното не работи. 히터- 작- 안 해-.
h------ j------ a- h----.
+
Клима уредот не работи. 에어-- 작- 안 해-.
e-------- j------ a- h----.
+
Телевизорот е расипан. TV- 작- 안 해-.
T--- j------ a- h----.
+
   
Тоа не ми се допаѓа. 저건 마-- 안 들--.
j------ m------- a- d--------.
+
Тоа ми е прескапо. 저건 너- 비--.
j------ n---- b------.
+
Дали имате нешто поефтино? 더 싼 게 있--?
d-- s--- g- i-------?
+
   
Има ли овде во близина хостел? 근처- 유- 호--- 있--?
g-------- y---- h--------- i-------?
+
Има ли овде во близина пансион? 근처- 하--- 있--?
g-------- h--------- i-------?
+
Има ли овде во близина ресторан? 근처- 레---- 있--?
g-------- l------------ i-------?
+