polski » angielski UK   W restauracji 4


32 [trzydzieści dwa]

W restauracji 4

-

+ 32 [thirty-two]

+ At the restaurant 4

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskiEnglish UK
Raz frytki z keczupem. I’- l--- c---- / F----- f---- (a-.) w--- k------. +
I dwa razy z majonezem. An- t-- w--- m---------. +
I trzy razy pieczoną kiełbasę z musztardą. An- t---- s------- w--- m------. +
   
Jakie mają państwo warzywa? Wh-- v--------- d- y-- h---? +
Mają państwo fasolkę? Do y-- h--- b----? +
Mają państwo kalafior? Do y-- h--- c----------? +
   
Lubię kukurydzę. I l--- t- e-- (s----) c---. +
Lubię ogórki. I l--- t- e-- c-------. +
Lubię pomidory. I l--- t- e-- t-------. +
   
Lubi pan / pani także por? Do y-- a--- l--- t- e-- l---? +
Lubi pan / pani także kiszoną kapustę? Do y-- a--- l--- t- e-- s---------? +
Lubi pan / pani też soczewicę? Do y-- a--- l--- t- e-- l------? +
   
Lubisz też marchewki? Do y-- a--- l--- t- e-- c------? +
Lubisz też brokuły? Do y-- a--- l--- t- e-- b-------? +
Lubisz też paprykę? Do y-- a--- l--- t- e-- p------? +
   
Nie lubię cebuli. I d---- l--- o-----. +
Nie lubię oliwek. I d---- l--- o-----. +
Nie lubię grzybów. I d---- l--- m--------. +
   

Języki tonalne

Większość wszystkich mówionych języków świata to języki tonalne. W językach tonalnych decydująca jest wysokość tonów. Decydują one o tym, jakie znaczenie mają słowa czy sylaby. Dzięki temu ton na stałe przynależy do słowa. Większość języków mówionych w Azji to języki tonalne. Należą do nich chiński, thai i wietnamski. Również w Afryce są różne języki tonalne. Wiele rdzennych języków Ameryki to też języki tonalne. Języki indogermańskie zawierają zwykle tylko tonalne elementy. Dotyczy to na przykład szwedzkiego lub serbskiego. Liczba wysokości tonu jest różna w poszczególnych językach. W chińskim odróżniane są cztery różne tony. Sylaba ma może mieć przez to cztery różne znaczenia.

Są to matka, konopie, koń i kląć . Interesujące jest to, że języki tonalne oddziałują również na nasz słuch. Wykazały to badania nad słuchem absolutnym. Słuch absolutny to zdolność dokładnego określania słyszanych tonów. W Europie i Ameryce Północnej słuch absolutny występuje bardzo rzadko. Posiada go mniej niż 1 osoba na 10 000. U rodzimych użytkowników chińskiego jest inaczej. Tu 9 razy więcej ludzi ma tą szczególną zdolność. Jako małe dzieci wszyscy mieliśmy słuch absolutny. Potrzebujemy go mianowicie do tego, by poprawnie nauczyć się mówić. Niestety u większości ludzi zanika. Wysokość tonów jest oczywiście ważna też w muzyce. Dotyczy to szczególnie kultur, które mówią językiem tonalnym. Muszą oni dokładnie trzymać się melodii. Inaczej z pięknej kołysanki powstanie jakiś absurdalny śpiew!
Zgadnij, jaki to język!
Język _______ należy do języków indoirańskich. Jest językiem ojczystym około 130 milionów ludzi. Większość z nich mieszka w Pakistanie. Ale mówi się nim również w indyjskim stanie ******. W Pakistanie forma pisana języka _______ego jest rzadko używana. W Indiach przeciwnie, ponieważ posiada tam oficjalny status. Ma swoje odrębne pismo.

I bardzo długą tradycję literacką… Są teksty, które liczą prawie 1000 lat. Fonologicznie język _______ jest też bardzo interesujący. Jest językim tonalnym. W językach tonalnych wysokość akcentowanej sylaby zmienia znaczenie słowa. W języku _______m akcentowana sylaba może przyjąć trzy różne wysokości. Jest to rzadkie zjawisko dla języków indoeuropejskich. Ale to czyni język _______ bardziej ekscytujący!