eesti » inglise UK   Diskoteegis


46 [nelikümmend kuus]

Diskoteegis

-

+ 46 [forty-six]

+ In the discotheque

Vajutage teksti nägemiseks:   
eestiEnglish UK
Kas see koht siin on vaba? Is t--- s--- t----? +
Kas ma võin teiega istuda? Ma- I s-- w--- y--? +
Meeleldi. Su--. +
   
Kuidas teile muusika meeldib? Ho- d- y-- l--- t-- m----? +
Veidi valju. A l----- t-- l---. +
Kuid bänd mängib päris hästi. Bu- t-- b--- p---- v--- w---. +
   
Kas te käite tihti siin? Do y-- c--- h--- o----? +
Ei, see on esimene kord. No- t--- i- t-- f---- t---. +
Ma ei ole kunagi siin käinud. I’-- n---- b--- h--- b-----. +
   
Kas te tantsite? Wo--- y-- l--- t- d----? +
Hiljem võib-olla. Ma--- l----. +
Ma ei oska eriti hästi tantsida. I c---- d---- v--- w---. +
   
See on väga lihtne. It-- v--- e---. +
Ma näitan teile. I’-- s--- y--. +
Ei, parem mõni teine kord. No- m---- s--- o---- t---. +
   
Ootate te kedagi? Ar- y-- w------ f-- s------? +
Jah, oma poiss-sõpra. Ye-- f-- m- b--------. +
Sealt tagant ta tulebki! Th--- h- i-! +
   

Geenid mõjutavad keelt

Meie esivanematest sõltub see, millist keelt me räägime. Kuid meie keelt mõjutavad ka meie geenid. Sellisele järeldusele on jõudnud Šoti teadlased. Nad uurisid, kuidas inglise keel erineb hiina keelest. Seejuures avastasid nad, et ka geenidel on oma roll. Kuna geenid mõjutavad meie aju arenemist. See tähendab, et nad kujundavad meie aju ehitust. Nii määratakse ära, kui hästi me suudame keeli õppida. Selle jaoks on vaja kahte geeni. Kui ühte konkreetset variant pole, arenevad tonaalsed keeled. Niisiis kõnelevad tonaalseid keeli inimesed ilma nende geenivariantideta. Tonaalsete keelte puhul määrab sõnade tähendust tooni kõrgus. Tonaalsete keelte hulka kuulub näiteks hiina keel.

Kui vastav geen on domineeriv, arenevad teistsugused keeled. Inglise keel ei ole tonaalne keel. Antud geenivariandid ei ole ühtlaselt jaotunud. See tähendab, et nad esinevad maailmas erinevate sagedusega. Kuid keeled jäävad ellu vaid siis, neid pärandatakse edasi. Et seda teha, peavad lapsed saama imiteerida oma vanemate keelt. Seega peavad nad olema võimelised hästi keelt õppima. Alles siis kandubsee põlvest põlve edasi. Tonaalse keele tekkimisele aitab kaasa vanem geenivariant. Niisiis oli minevikus ilmselt rohkem tonaalseid keeli kui tänapäeval. Kuid ei tohi ülehinnata geneetilise komponente. Nad keelte arenemise küsimuses vaid abiks. Kuid pole olemas inglise või hiina keele geeni. Igaüks võib õppida ükskõik millist keelt. Selleks pole vaja geene, vaid pigem uudishimu ja distsipliini!
Arvake ära, mis keelega tegu on!
_______ keel kuulub _______-kadai keelte perekonda. See on emakeeleks umbes 20 miljonile inimesele. _______ keel, erinevalt teistest lääne keeltest, on toonkeel. Toonkeelte puhul otsus******b silpide hääldus nende tähenduse. Enamik _______keelsetest sõnadest koosneb vaid ühest silbist. Olenevalt toonikõrgusest häälduses tähendab sõna midagi muud. Kokku eris******b _______ keel viit erinevat toonikõrgust.

_______ ühiskond oli palju aas******sadu tugevasti hierarhiliselt struktureeritud. Seetõttu on _______ keeles ka tänapäeval veel vähemalt viis erinevat astet. Need ulatuvad lihtsast kõnekeelest kuni väga viisaka kõnevormini. Lisaks jaguneb _______ keel paljudesse kohalikesse dialektidesse. Keele märgisüsteem on segavorm tähestikust ja silpkirjast. Grammatika ei ole väga keeruliselt üles ehi******tud. Kuna _______ keel on isoleeriv keel, puuduvad käänded ja pöörded. Õppige _______ keelt, see on tõesti paeluv keel!