македонски » јапонски   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [二十七]
27 [Nijūnana]

ホテルで-到着
hoterude - tōchaku

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

27 [二十七]
27 [Nijūnana]

ホテルで-到着
hoterude - tōchaku

Кликнете за да го видите текстот:   
македонски日本語
Имате ли една слободна соба? 部屋--------
h--- w- s-------- k-?
Јас резервирав една соба. 部屋----------
h--- o y----- s---- a------.
Моето презиме е Милер. 私の----------
w--------------- m--------.
   
Ми треба една еднокреветна соба. シン---------------
s----------- h------- o------------.
Ми треба една двокреветна соба. ダブ--------------
d--------- h------- o------------.
Колку чини собата за една вечер? 一泊-------
i----- i-------- k-?
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. バス---------------
b--- t--------- n- h--- o o------------.
Јас би сакал / сакала една соба со туш. シャ---------------
s---------- n- h--- o o------------.
Можам ли да ја погледнам собата? 部屋-----------
h--- o m----- m-------- k-?
   
Има ли овде гаража? 車庫-------
s---- w- a------ k-?
Има ли овде сеф? 金庫-------
k---- w- a------ k-?
Има ли овде факс? ファ----------
f------ w- a------ k-?
   
Добро, ќе ја земам собата. この-------
k--- h--- n- s------.
Еве ги клучевите. 鍵は------
k--- w- k----------.
Еве го мојот багаж. これ--------
k--- g- w------ n- n----------.
   
Во колку часот е појадокот? 朝食-------
c------- w- i---------?
Во колку часот е ручекот? 昼食-------
c------- w- i---------?
Во колку часот е вечерата? 夕食-------
y------ w- i---------?