polski » francuski   Umówione spotkanie


24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

-

+ 24 [vingt-quatre]

+ Le rendez-vous

24 [dwadzieścia cztery]

Umówione spotkanie

-

24 [vingt-quatre]

Le rendez-vous

Kliknij, aby zobaczyć tekst:   
polskifrançais
Spóźniłeś / Spóźniłaś się na autobus? As--- r--- l- b-- ? +
Czekałem / Czekałam na ciebie pół godziny. Je t--- a------ p------ u-- d---------. +
Nie masz przy sobie komórki? As--- o----- d------- t-- p------- a--- t-- ? +
   
Następnym razem bądź punktualnie! So-- p--- p-------(l-) l- p-------- f--- ! +
Następnym razem weź taksówkę! Pr---- u- t--- l- p-------- f--- ! +
Następnym razem weź parasol! Am--- u- p-------- l- p-------- f--- ! +
   
Jutro mam wolne. Je s--- l---- d-----. +
Możemy się jutro spotkać? Po---------- n--- r--------- d----- ? +
Przykro mi, jutro nie mogę. Je s--- d-----(e), d----- c--- n- m- c------- p--. +
   
Masz jakieś plany na weekend? As--- d--- p---- q------ c---- c- w------- ? +
A może jesteś już umówiony / umówiona? Ou a---- d--- u- r---------- ? +
Proponuję, żebyśmy się spotkali w weekend. Je p------ q-- n--- n--- r----------- c- w-------. +
   
Urządzimy piknik? Vo--------- f---- u- p---------- ? +
Pojedziemy na plażę? Vo--------- a---- à l- p---- ? +
Pojedziemy w góry? Vo--------- a---- à l- m------- ? +
   
Odbiorę cię z biura. Je v---- t- c------- a- b-----. +
Odbiorę cię z domu. Je v---- t- c------- à l- m-----. +
Odbiorę cię z przystanku autobusowego. Je v---- t- c------- à l------ d- b--. +
   

Wskazówki do nauki języków obcych

Nauka nowego języka jest zawsze mozolna. Wymowa, reguły gramatyczne i słownictwo wymagają dużo dyscypliny. Są jednak różne metody, które ułatwiają naukę! Ważne jest przy tym pozytywne myślenie. Ciesz się więc z nowego języka i nowych doświadczeń! To, od czego zaczniesz, jest z reguły obojętne. Wyszukaj tematu, który szczególnie Cię interesuje. Rozsądnie jest skupić się najpierw na słuchaniu i mówieniu. Potem czytaj i pisz teksty. Poznaj system, który pasuje do Ciebie i Twojej codzienności. Przymiotników możesz uczyć się wraz z ich przeciwieństwami. Albo rozwiesić po mieszkaniu karteczki ze słówkami. Podczas sportu i w samochodzie możesz uczyć się z plików audio.

Jeśli jakiś dany temat przychodzi Ci z trudem, przerwij. Zrób sobie przerwę lub ucz się czegoś innego! W ten sposób nie stracisz ochoty do dalszej nauki. Rozwiązywanie krzyżówek w nowym języku jest dobrą zabawą. Urozmaicenie przynoszą filmy w języku obcym. Z obcojęzycznych gazet uczysz się wiele o kraju i ludziach. W internecie jest wiele ćwiczeń, które są uzupełnieniem Twoich książek. Znajdź przyjaciół, którzy też mają radość z nauki języków. Nie ucz się nigdy nowych treści oddzielnie, ale zawsze w kontekście! Powtarzaj wszystko regularnie! W ten sposób Twój mózg dobrze utrwali sobie materiał. Kto ma dosyć teorii, powinien spakować walizki! Nigdzie nauka nie jest tak efektywna jak wśród rodzimych użytkowników języka. W podróży możesz prowadzić dziennik ze swoimi doświadczeniami. Najważniejsze jest jednak: nigdy się nie poddawaj!
Zgadnij, jaki to język!
W języku _______m mówi około 75 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Korei Północnej i Południowej. Ale również w Chinach i Japonii występują mniejszości _______e. Jest jeszcze kwestią sporną, do jakiej rodziny językowej należy _______. Podział Korei daje się zauważyć też w języku obu tych krajów. ****** Południowa przejmuje na przykład wiele słów z angielskiego. Mieszkańcy Korei Północnej tych słów często nie rozumieją.

Języki standardowe obu krajów dostosowane są do obecnych dialektów głównych miast. Inną cechą szczególną języka _______ego jest jego dokładność. Język wskazuje na przykład na to, jakie wzajemne stosunki mają mówcy. Występuje zatem wiele form grzecznościowych i wiele różnych pojęć do krewnych. W _______m używa się pisma literowego. Pojedyncze litery skaładane są jako sylaby w wyimaginowanych kwadratach. Szczególnie interesujące są spółgłoski, które przez swoją formę funkcjonują jak obrazki. Pokazują, w jakiej pozycji przy wymowie są usta, język, podniebienie i gardło.