македонски » hrvatski   Подготовки за патување


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [četrdeset i sedam]

Pripreme za put

47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

-

47 [četrdeset i sedam]

Pripreme za put

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиhrvatski
Мораш да го спакуваш нашиот куфер! Mo--- s-------- n-- k-----!
Не смееш ништо да заборавиш! Ne s----- n---- z---------!
Потребен ти е еден голем куфер! Tr---- v----- k----!
   
Немој да го заборавиш пасошот! Ne z------- p--------!
Немој да го заборавиш авионскиот билет! Ne z------- a------- k----!
Немој да ги заборавиш патничките чекови! Ne z------- p---- č-----!
   
Земи крема за сончање со себе. Po---- k---- z- s-------.
Земи ги очилата за сонце со себе. Po---- s------ n------.
Земи го шеширот за сонце со себе. Po---- š---- z- s----.
   
Сакаш ли да земеш патна карта со себе? Ho--- l- p------- a---- k----?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе? Ho--- l- p------- t--------- v----?
Сакаш ли да земеш чадор со себе? Ho--- l- p------- k-------?
   
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите. Mi--- n- h----- k------- č-----.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата. Mi--- n- k------- r------ s----.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците. Mi--- n- p------- s-------- i m-----.
   
Ти требаат чевли, сандали и чизми. Tr---- c------ s------ i č----.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти. Tr---- m-------- s---- i š------ z- n----.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби. Tr---- č------ č------ z- z--- i p---- z- z---.