македонски » летонски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [divpadsmit]

Dzērieni

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [divpadsmit]

Dzērieni

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlatviešu
Јас пијам чај. Es d---- t---.
Јас пијам кафе. Es d---- k-----.
Јас пијам минерална вода. Es d---- m-----------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Va- t- d--- t--- a- c------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Va- t- d--- k----- a- c-----?
Пиеш ли вода со мраз? Va- t- d--- ū---- a- l---?
   
Овде има забава. Te i- b------.
Луѓето пијат шампањско. Ļa---- d--- d--------- v---.
Луѓето пијат вино и пиво. Ļa---- d--- v--- u- a--.
   
Пиеш ли алкохол? Va- t- d--- a----------- d--------?
Пиеш ли виски? Va- t- d--- v------?
Пиеш ли кола со рум? Va- t- d--- k--- a- r---?
   
Јас не сакам шампањско. Ma- n------ d----------- v---.
Јас не сакам вино. Ma- n------ v---.
Јас не сакам пиво. Ma- n------ a---.
   
Бебето сака млеко. Ma----- g---- p----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Bē---- g---- k---- u- ā---- s---.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Si------- g---- a------- s--- u- g--------- s---.